Systemair præsenterer nyt varmepumpesystem

Systemairs nye energieffektive varme- og køleløsning DVU-HP leveres færdigindbygget i Systemairs ventilationsaggregater Danvent DV og Time ec.

Den nye sektion DVU-HP er udstyret med to Scroll-kompressorer, og kapaciteten reguleres trinløst fra 5 – 100 procent for optimal komfort og minimalt energiforbrug. .

Ved hjælp af en integreret reversibel varmepumpe, der giver mulighed for både varme og køling og en roterende varmeveksler, er der udviklet en komplet driftsklar løsning.

Varmepumpen og den roterende veksler er integreret i én aggregatsektion og leveres færdigindbygget i Systemairs ventilationsaggregater Danvent DV og TIME ec.  

Integreret reversibelt varmepumpesystem
Den nye sektion DVU-HP er udstyret med to Scroll-kompressorer (dog kun en kompressor for de to mindste aggregatstørrelser DV 10 og DV 15), og kapaciteten reguleres trinløst fra 5 – 100 procent for optimal komfort og minimalt energiforbrug.

Læs også: Systemair lancerer VAV-ventilationsløsninger

Varmepumpen er baseret på R-410A kølemiddel og kapaciteten er tilpasset, så den ved almindelige danske klimaforhold kan opretholde en indblæsningstemperatur på maksimalt 15 grader i køledrift.

”I forhold til service og vedligehold er fordelen her også, at alle komponenter er samlet ét sted i stedet for ved traditionelle løsninger, hvor kompressoren typisk sidder uden for aggregatet”, siger Ole L. Andersen, teknisk chef hos Systemair.

-SSM

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Brunata A/S

Sponseret

Kronik: Vand er en knap ressource, men ingen tør tale om den åbenlyse løsning

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten