Tættere samarbejde kan øge produktiviteten i byggeriet

De største gevinster i byggebranchen kan blandt andet hentes ved tættere samarbejde mellem leverandører, bygherrer, arkitekter og entreprenører, fremgår det af en ny analyse fra Dansk Byggeri.

Lindab har gode og kontante erfaringer med et tæt samarbejde med både bygherrer, arkitekter og entreprenører. Foto: Lindab..

Bedre procesoptimering, tættere samarbejde og grundigere foranalyser er de tre områder, som byggebranchen selv vurderer rummer de største potentialer for produktivitetsforbedringer. Det fremgår af en ny analyse fra Dansk Byggeri.

Læs også: Indspark: Samarbejde på tværs giver nye muligheder

Partnerskaber kan være en del af opskriften
At et tættere samarbejde i byggebranchen medfører gevinster, bakkes op af Lindab, der er totalleverandør af produktløsninger til byggebranchen. Virksomheden har nemlig gode og kontante erfaringer med et tæt samarbejde med både bygherrer, arkitekter og entreprenører.

”Vi ser os selv som en partner i alle byggeprojekter, hvor vi er leverandør. Som leverandør har man et ansvar for, at ens produkter får mest mulig værdi for alle interessenter. Derfor rådgiver vi vores kunder gennem hele projektet og hjælper dem med at optimere både byggeriet og processen”, siger René Jensen, der er salgschef for projektsalg i Lindab.

René Jensen har ansvaret for Lindab Byggepartner, som virksomheden kalder sit nye koncept, der indebærer, at leverandøren går i dialog med arkitekter og bygherrerådgivere, deltager i opstartsmøder på byggepladsen og rådgiver om krav, produktvalg og montage.

Specialviden effektiviserer processen
Ifølge Kristoffer Jepsen fra den jyske entreprenørvirksomhed Jensen og Jensen, kan byggebranchen hente store gevinster, hvis samarbejdet omkring byggeriet forbedres. Det handler om at blive bedre til at udnytte leverandørens specialviden om produkterne. 

”Det er en kæmpe hjælp for os, at produktleverandøren også kan fungere som rådgiver. Vi kender ikke produkterne, så derfor er det altafgørende for en effektiv byggeproces, at vi kan få råd og sparring fra leverandøren undervejs”, siger Kristoffer Jepsen.

Læs også: Nye krav til digitalt samarbejde i byggeriet

René Jensen fra Lindab mener ligeledes, at de forskellige parter skal bidrage med deres specialviden.

”I princippet kan mange entreprenører klare hele opgaven selv. Men vi føler os forpligtede til at dele vores specialviden og hjælpe med den konkrete tilpasning af standardprodukterne, så arbejdet kører lidt lettere. Samtidig garanterer det jo bygherren, at der ikke falder noget ned mellem to stole. Vores erfaringer viser, at det giver store driftsfordele med et tæt samarbejde”, siger René Jensen.

-SSM

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Annonce

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle