Tekniq kræver øjeblikkelig opstramning af Energispareordningen

Det halter tilsyneladende stadig alvorligt med energiselskabernes kontrol af indberetninger om og udbetalinger af tilskud til energibesparende foranstaltninger. Ifølge Tekniq er der brug for at stramme op med det samme, hvis ikke forbrugerne helt skal miste tilliden til ordningen.

Energispareordningens troværdighed er alvorligt svækket, lyder det fra Tekniq. Arkivfoto. .

Der er tilsyneladende frit slag, når det gælder om at få udbetalt penge fra energiselskabernes energispareordning. En ordning, alle danske forbrugere betaler til over deres energiregning. Det konkluderede DR Kontant i sidste uge efter en gennemgang af 5.000 boliger, hvor der er blevet udbetalt energitilskud.

”Det er stærkt bekymrende, at der fortsat findes så mange eksempler på mistænksomme indberetninger, og det er i høj grad med til at svække ordningens troværdighed”, siger Simon O. Rasmussen, underdirektør hos brancheorganisationen Tekniq.

Så sent som i april blev der ellers afsat 115 millioner kroner til at styrke kontrollen af Energispareordningen.

”Men DR Kontants dækning af problemerne understreger, at der er et akut behov for at omstrukturere ordningen, så snyderi undgås, og så vi fremover får reelle energibesparelser ud af de 1,6 milliarder kroner, forbrugerne betaler”, siger Simon O. Rasmussen.

Stadig en farbar vej
Han vurderer, at en energispareordning stadig er en god vej til at nå de opstillede danske energisparemål.

”Men det kræver et øjeblikkeligt stop for snyderi, og at den nugældende ordning justeres med krav om, at energibesparelser skal i konkurrence, samtidig med at besparelser altid skal købes der, hvor de er billigst. Det sker ikke altid i dag. Gennemføres det krav konsekvent, vil vi alle få flere energibesparelser for pengene, siger Simon O. Rasmussen.  

- JKK 

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Annonce

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle