Tekniq og Dansk Byggeri: Ny skatteaftale er et skridt på vejen

Regeringen og Dansk Folkeparti har netop indgået en skatteaftale, der gør det mere attraktivt at spare op til pensionen. Men den bidrager ikke nok til at få danskerne til at yde en ekstra indsats, lyder det fra Tekniq og Dansk Byggeri.

Tirsdag nåede regeringen og Dansk Folkeparti til enighed om en aftale, der sænker skatten på arbejde og indbetalinger til pension. Og det er et vigtigt skridt mod at komme samspilsproblemer til livs, lyder det fra brancheorganisationen Tekniq. Foto: Christoffer Regild..

Efter flere måneders forhandlinger faldt der i går en skatteaftale på plads mellem regeringen og Dansk Folkeparti.

Den nye aftale omfatter blandt andet fradrag på pensionsindbetalinger – og det er noget, der glæder brancheorganisationen Tekniq, der mener, at man med den nye aftale har taget et vigtigt skridt for at komme de såkaldte samspilsproblemer til livs:

”Vi anerkender, at skatteaftalen prioriterer at gøre det mere attraktivt at spare op og dermed reducerer samspilsproblemet. Det er positivt, at man har taget helt konkret fat på denne udfordring”, siger Niels Jørgen Hansen, adm. direktør hos Tekniq.

Læs også: Tekniq: Politikerne skal sikre den faglærte arbejdskraft

Aftale løser ikke udfordring med mangel på kvalificeret arbejdskraft
Det anslås, at den nye skatteaftale vil øge arbejdskraftudbuddet med cirka 1.200 personer. Hos Tekniq havde man dog håbet på mere:

”I installationsbranchen oplever vi en stigende mangel på kvalificeret arbejdskraft. Det er derfor afgørende, at man både får flere ind på arbejdsmarkedet og samtidig fastholder og belønner de medarbejdere, der hver dag møder ind og yder en stor indsats”, siger Niels Jørgen Hansen og fortsætter:

”Vi kan konstatere, at skatteaftalen ikke løser den udfordring. Der er stadig brug for at gøre mere for at reducere beskatningen af den sidst tjente krone og dermed gøre det mere attraktivt at arbejde. For at sikre den økonomiske vækst de kommende år, er politikerne derfor nødt til at tage fat på denne opgave igen”.

Læs også: Regeringens skatteudspil gør det mere attraktivt at arbejde

Aftalen får ikke danskerne til at yde nok
Også hos Dansk Byggeri er man glade for den nye skatteaftale, men hæfter sig samtidig ved at aftalen ikke udnytter de muligheder, der er, når det kommer til at få danskerne til at yde noget mere:

”Det er positivt, at det er lykkes at lette skatten i bunden af indkomsterne, så der bliver flere penge tilbage i lønningsposen efter skat. Det er klogt at målrette skattelettelserne mod dem, der er i job, så de får en ekstra tilskyndelse til at arbejde”, siger Lars Storr-Hansen, adm. direktør i Dansk Byggeri, og fortsætter:

”I betragtning af at den politiske debat nærmest har givet indtryk af, at der er en modsætning mellem skattelettelser og mere velfærd, er det trods alt lykkes at give helt almindelige lønmodtagere mere at gøre godt med. Men vi må også sige, at mulighederne for at bruge skattelettelser til at få danskerne til at yde en ekstra indsats er langt større, end det resultat, der er forhandlet i dag”.

- EL

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg