Tekniq: Regeringens byggestrategi rammer ved siden af

Regeringens nylancerede strategi for dansk byggeri indeholder kun få positive elementer, lyder det fra Tekniq.

Regeringen har for nylig præsenteret en ny strategi for dansk byggeri. Strategien, som blandt andet fokuserer på vækst og beskæftigelse, møder dog modstand hos arbejdsgiver- og brancheorganisationen Tekniq.

Ifølge Niels Jørgen Hansen, administrerende direktør i Tekniq, er det decideret forkert, når regeringen siger, at manglende konkurrence er hovedårsag til, at byggeri i Danmark er dyrt:

”Alle tal viser tværtimod, at konkurrencen i branchen er benhård, både nationalt og med internationale virksomheder. Regeringen kan gøre meget ved prisniveauet ved i stedet at presse på for hurtigere regelharmonisering i EU og ved at ændre erhvervsvilkårene i Danmark, så de bringes på niveau med de lande, regeringen sammenligner byggepriserne med”, siger Niels Jørgen Hansen i en pressemeddelelse.

Læs også: Regeringen vil styrke dansk byggeri

Hos Tekniq er holdningen den, at det må være et klart mål for regeringens byggestrategi at hjælpe den danske byggebranche til at blive så konkurrencedygtig som muligt. Tekniq undrer sig over, at strategien nærmest ser det som en succes at få flere opgaver udført af udenlandske entreprenører.

”Vores definition på succes er, at opgaverne udføres i høj kvalitet, til tiden, til prisen og i et godt og trygt arbejdsmiljø, og så er vi ret ligeglade med i hvilket land, entreprenøren har hovedkontor”, siger Niels Jørgen Hansen.

Vejen til et bedre og mere effektivt byggeri går ifølge Tekniq gennem en bedre forberedelse af projektet. Og her skal de virksomheder, som skal udføre projektet, inddrages.

Et positivt element i regeringens byggestrategi er dog, at regeringen arbejder med, hvordan det offentliges byggeri kan blive bedre.

”Alt i alt har ministeren fremlagt en interessant bolsjeblanding med surt og sødt. Vi håber, udspillet er et forslag, som byggeriets parter kan samarbejde om at sortere i, så de offentlige byggemilliarder kan være til størst mulig gavn for alle i Danmark”, siger Niels Jørgen Hansen.

-KLZ

Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

23.10.2025Koble ApS

Sponseret

Strategisk employer branding skaber overflod af ansøgninger

23.10.2025Installator.dk

Andel opfordrer til omlægning af støtte til gavn for landdistrikterne

22.10.2025Installator.dk

Hver femte dansker arbejder sort – staten går glip af 14 mia.

22.10.2025Koble ApS

Sponseret

Fælles rekrutteringsindsats skal tiltrække flere kvalificerede medarbejdere

21.10.2025Geovent

Sponseret

En dag med dialog, refleksion og fælles retning hos Geovent

21.10.2025Lan-com A/S

Sponseret

Bogholder / kontorassistent (ca. 25 timer om ugen)

21.10.2025KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

21.10.2025Installator.dk

Ny aftale skal accelerere udbygningen af sol og vind på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle