Unidrain er mere end bare afløb

Som ny arkitektrådgiver hos Unidrain skal Dennis Bagge via storytelling udbrede kendskabet til virksomhedens produkter hos branchens beslutningstagere.

Dennis Bagge er arkitektrådgiver hos Unidrain og skal blandt andet informere branchens beslutningstagere om, at Unidrain ikke kun handler om afløb, men også om design. Han er uddannet salgsassistent og har senest arbejdet som salgs- og indkøbschef hos handelsvirksomheden V. Meyer. Foto: Unidrain..

Hvad består dit nye job i?
Mit nye job består i at rådgive arkitekter, bygherrer og entreprenører i og omkring Unidrains produktportefølje.

De fleste kender til Unidrains gulvafløbssystem, men der er imidlertid ikke så mange, der forbinder Unidrain med brusenicher og et æstetisk design.

Hvorfor har du valgt at arbejde i VVS-branchen?
Mit skift til Unidrain falder mig egentlig ret naturligt, da det læner sig op ad det, jeg har beskæftiget mig med tidligere.

For eksempel er fliserne på badeværelset med tiden blevet større, hvori der også ligger nogle udfordringer, men her kan jeg trække på tidligere erfaringer. Derfor passer et job i VVS-branchen mig ganske godt.

Hvad bliver den største udfordring i dit nye job?
At informere bygherrer såvel som arkitekter og entreprenører om, at Unidrain også handler om design. Derfor skal jeg via storytelling forsøge at visualisere de æstetiske muligheder, der kan være i at lave nyt badeværelse.

Samtidig bliver det en udfordring, at disse aktører ikke nødvendigvis lægger vægt på de samme ting. Arkitekten går efter det visuelle, entreprenøren tænker på økonomien, og bygherren tænker på begge dele. Derfor er det min opgave at få de klare budskaber frem til hver aktør.

Har du et godt karriereråd?
Det er vigtigt, at man forsøger at bevæge sig ud af sin komfortzone og tør at udfordre sig selv. Jeg har for eksempel selv arbejdet i en del forskellige brancher, men jeg tror, det er vigtigt, at man tør prøve nogle ting af.

På den måde kan man også bedre finde ud af, hvad ens forcer er, og hvad man er særligt god til.

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Grundfos i Kina: Hårdere konkurrence år for år.

Installator.dk

Grundfos i Kina: Hårdere konkurrence år for år.

Installator.dk

Fusion skal skabe komplette lys- og styringsløsninger

Installator.dk

Tekum i markant vækst: Ansætter 90 nye medarbejdere

Installator.dk

Danske særkrav bremser solcellemarkedet

Installator.dk

TROX indgår landsdækkende serviceaftale med Nordelektro

Installator.dk

Batterier, integration og grøn omstilling i fokus hos Lemvigh-Müller

Installator.dk

Elprisen i marts den højeste siden energikrisen

Installator.dk

ISH-China: Danske Frese vokser på det kinesiske marked

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle