Ventilationsløsning rendte med Elforsk Prisen

Elforsk Prisen 2017 gik til en innovativ ventilationsløsning, der gør det bedre og billigere at skabe et godt indeklima i moderne byggeri.

Forsknings- og uddannelsesminister Søren Pind (V) overrakte diplomer og blomster til repræsentanter for vinderprojektet på Energiens Topmøde. Foto: Casper Helmer/Dansk Energi..

Hele tre virksomheder løb med Elforsk Prisen 2017 for en løsning, der giver bedre og billigere ventilation og køling i kontorer og institutioner.

De tre virksomheder, Troldtekt, WindowMaster og Consolis, har sammen med forskere fra Aalborg Universitet og Southwest Jiaotong University i Kina, udviklet ventilationsløsning, der både er mere effektiv og bruger mindre energi.

Elforsk Prisen blev overrakt af forsknings- og uddannelsesminister Søren Pind (V) på Energiens Topmøde, der arrangeres af Dansk Energi.

I sin takketale fortalte Troldtekts produktudviklings- og rådgivningschef, Niels Kappel, at man er i fuld gang med at udbrede ventilationsløsningen på det danske marked, og at Tyskland står for tur.

”Vi skal nok bygge en ny fabrik og ansætte nogle flere folk, sagde han.

”Det er viden, vi skal leve af – også i fremtiden. Bacon og buttercookies gør det ikke alene, og vi hakker hverken guld eller diamanter ud af bjergsider”.

Søren Pind (V), forsknings- og uddannelsesminister

Vi skal leve af viden
Den innovative løsning fik også ord med på vejen af Søren Pind:

”Det er viden, vi skal leve af – også i fremtiden. Bacon og buttercookies gør det ikke alene, og vi hakker hverken guld eller diamanter ud af bjergsider. Vi kan heller ikke leve af at være billigere end de andre. I stedet skal vi være klogere. Dansk energiteknologi står i dag for 11 procent af den samlede vareeksport – det er den største andel blandt alle EU-lande”, sagde forsknings- og uddannelsesministeren.

Den hædrede løsning, ’Naturlig køling og ventilation via diffus loftindblæsning og termoaktive konstruktioner’, kombinerer tre kendte teknologier og står desuden på skuldrene af to ph.d.-projekter.

I nutidens kontorbyggeri er varmeforbruget væsentligt end tidligere, mens behovet for køling, selv i vintermånederne, er steget. Det forhold søger vinderløsningen at adressere, fortæller projektleder Per Heiselberg, der er professor på Aalborg Universitet.   

”Vi har kombineret tre kendte teknologier – naturlig køling/ventilation, diffuse loftplader og termoaktive betondæk. Tilsammen giver de tre elementer et nyt system, der reducerer energiforbruget til køling. Om sommeren kan de aktive betondæk opsamle varme om dagen og afkøles om natten”, forklarer professoren.

Ifølge Elforsk, der er Dansk Energis støtteordning til forskning og udvikling, falder prisen på et tørt sted:

”Prisen er helt fortjent, for med den nye teknologi åbner der sig nye muligheder for at skabe en mere behagelig hverdag for mange børn og voksne samtidig med, at der bliver holdt hus med energiforbruget”, siger konsulent Dorte Lindholm fra Elforsk.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Nyt værktøj skal gøre valg af ventilation lettere i etageboliger

Installator.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

Installator.dk

Bravida runder 1.000 elbiler

Installator.dk

Lemvigh-Müller åbner to nye butikker i Østjylland

Installator.dk

Netselskaber vil betale kunder for at skrue ned for strømmen

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Installator.dk

Airmaster samler fem lagre i nyt højlager

Installator.dk

AI frigør tid og øger kvaliteten i installationsvirksomheder

Installator.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup