VVS-virksomhed forlænger håndværkerfradraget

VVS-virksomheden VVS Søberg giver fortsat kunderne en rabat, der svarer til håndværkerfradraget, på alle ordrer over 20.000 kroner.

"Mange boligejere har forgæves henvendt sig til os, mens det stadig var muligt at trække arbejdslønnen fra under håndværkerfradraget. Vi har været kede af, vi ikke kunne imødekomme alle ordrer, og derfor har vi nu taget dette initiativ", siger Kjeld Søberg, indehaver af VVS Søberg..

Håndværkerfradraget ophørte pr. 1. januar 2015, men hos VVS-virksomheden VVS Søberg, som har hovedsæde i Hammelev, fortsætter rabatordningen lidt endnu.

VVS Søberg giver alle private boligejere, som igangsætter et arbejde inden den 31. maj til en værdi af minimum 20.000 kroner, en rabat på arbejdslønnen, som svarer til nettoværdien af det ligningsmæssige fradrag ved håndværkerfradraget.

Læs også: Intet håndværkerfradrag betyder mere sort arbejde

Det kundevenlige initiativ er truffet på baggrund af VVS-virksomhedens mange opgaver i efteråret. Opgaver, som opstod grundet afskaffelsen af håndværkerfradraget.

”Vi har haft ekstraordinært travlt med især installation af gaskedler, fordi mange boligejere har ønsket at få dette gjort, mens det stadig var muligt at trække arbejdslønnen fra under håndværkerfradraget. Det har betydet, at rigtig mange boligejere har henvendt sig forgæves til os for at få sådanne opgaver udført. Det har vi været kede af, og derfor har vi nu taget dette initiativ”, siger Kjeld Søberg, direktør for VVS Søberg, i en pressemeddelelse.

VVS Søberg har i alt 13 afdelinger fordelt i hele landet.

-KLZ

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Installator.dk

Green Power Denmark introducerer vidensbank om energi

Installator.dk

V2Grid: Den oplagte løsning har fortsat lange udsigter

Installator.dk

Norlys afsætter 50 mio. kr. til grønne og innovative projekter

Installator.dk

Danmarks 2030-klimamål står til at blive indfriet

Installator.dk

Social bæredygtighed kan styrke elbranchen

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Teknisk Lederuddannelse

Passer til projektleder, entrepriseleder/formand, serviceleder og facility manager

Dato

21.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby