Øland: Sociale og faglige relationer giver flere kunder

I en digital tid har ventilationsspecialisten Øland succes med sin fysiske butik i Aalborg. Her dyrker montører nemlig både sociale og faglige relationer og får nye opgaver.

I 2015 flyttede Øland ind i lokalerne ved siden af Brødrene Dahls eksisterende butik på Håndværkervej 8 i Aalborg. Foto: Øland..

Selvom de fleste byggematerialer i dag kan købes online, foretrækker mange montører stadig at tage ned i de fysiske butikker, hvor der også er mulighed for en faglig snak og en kop kaffe.

Og det er noget, man kan mærke hos ventilationsspecialisten Øland, hvor personalet i Aalborg-butikken oplever en stigende tilgang af kunder, efter at være flyttet ind i nyindrettede lokaler sammen med søstervirksomheden Brødrene Dahl:

"Mange af vores kunder arbejder med opgaver, der lapper ind over VVS og ventilation. De sparer en del tid ved ikke at skulle køre flere steder for at hente materialer, fordi vi nu har alt samlet under ét tag", siger Lars Nielsen..

”Der kommer både montører og VVS’ere i butikken, og det giver en god dynamik. Vi kan også se, at de bruger hinanden. Der udveksles information om igangværende og kommende byggeprojekter i lokalområdet, og det er sket mere end én gang, at en montør har fået en opgave med hjem fra en VVS’er”, siger butikschef i Øland i Aalborg, Lars Nielsen.

Han fortæller samtidig, at mange af butikkens kunder arbejder med opgaver, der lapper ind over VVS og ventilation:

”De sparer en del tid ved ikke at skulle køre flere steder for at hente materialer, fordi vi nu har alt samlet under ét tag”, siger Lars Nielsen.

Læs også: Øland-direktør: "Manglende hænder slider på ambitionerne"

Kunder kan få en faglig og social snak
I butikken i Aalborg har Øland forsøgt at indrette sig således, at butikken både kan håndtere den effektive ekspedition og det sociale aspekt:

”Vores fokus er at gøre det så bekvemt som muligt at handle her. Derfor er vi blandt andet fire medarbejdere i butikken, som rådgiver om både ventilation, teknisk isolering og VVS. Men vi har også et område i butikken til cafemiljø med højborde, hvor vores kunder kan komme og få en faglig og social snak”, siger Lars Nielsen.

I lighed med andre steder i byggebranchen bestiller en stigende andel af Ølands kunder deres varer online, men flertallet kommer dog fortsat i butikkerne for at hente varerne. Adm. direktør i Øland, Carsten Madsen forventer, at de fysiske butikker fortsat vil have en vigtig rolle i fremtiden:

”Der er ingen tvivl om, at onlinehandel har gjort meget for vores branche. Der er kommet et helt andet fokus på effektivitet. Jeg har dog svært ved at forestille mig, at e-handel tager fuldstændig over, fordi det faglige og sociale aspekt har så stor betydning i montørernes hverdag. Derfor går det digitale og de fysiske butikker hånd i hånd hos os”, siger han.

- EL

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SCANGRIP A/S

Sponseret

SCANGRIPs elektrikerlamper strålede ved Light + Building

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Annonce

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Vandværksmesse i Aars

Riv en dag ud af kalenderen og få ny viden med hjem på Danske Vandværkers fagmesse.

Dato

27.03.2026

Tid

08:30

Sted

Messecenter Vesthimmerland, Aars

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)