100 år gammel VVS-virksomhed skifter ejere

Installations- og servicevirksomheden Petrowsky opkøber VVS-virksomheden Chr. Beck & Søn. Købet skal være med til at sikre VVS-virksomhedens fremtid i Horsens.

Fra 1. maj 2018 har Petrowsky overtaget ejerskabet af Chr. Beck & Søn. Det kommer, ifølge de to virksomheder, til at gavne kunderne, særligt hvad angår ventilationsdelen. PR-foto..

Den familieejede installationsvirksomhed Petrowsky har opkøbt VVS-firmaet Chr. Beck & Søn. I over 100 år har Chr. Beck & Søn været en del af Horsens by, og med salget til Petrowsky kan VVS-virksomheden fortsætte med det.

”Vi har nået en alder, hvor det er naturligt at tænke på fremtiden, og vi ønsker, at virksomheden skal løftes til det næste niveau. Det niveau kan Lars og Petrowsky hjælpe os med. Samtidig sælger vi til en virksomhed, som i værdifællesskab, teknisk forståelse og serviceniveau matcher Chr. Beck & Søn”, siger John Villumsen om salget af sin virksomhed, som han i de sidste 29 år har ejet sammen med Henning Pedersen.

Begge ejere og deres medarbejdere fortsætter med at arbejde i forretningen, selvom virksomheden skifter hænder til Petrowsky, der er placeret i Vejle.

Læs også: Samleløsning for installatører runder 1 milliard eksemplarer

For både Henning Pedersen og John Villumsen har det været vigtigt at finde det helt rigtige match. Og det mener de, at Petrowsky er. Med Petrowsky ved roret kan forretningen tilbyde et bredere udbud og vejledning i forhold til ventilation, som er Petrowskys ekspertiseområde, fortæller Henning Pedersen.

Også Lars Petrowsky, der er direktør hos Petrowsky, glæder sig over købet og samarbejdet med en ny medarbejderstab.

”Horsens er en spændende by og i forsat stor udvikling. Vi har allerede en del opgaver i byen, og i den forbindelse kender vi allerede til Chr. Beck & Søn. Det er en gammel velkendt og veldrevet virksomhed, hvor de ansatte hver dag møder ind og udfører et stort arbejde med den høje tekniske kvalitet, som vi selv arbejder ud fra”, siger han.

- EST

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Brødrene A & O Johansen A/S

Sponseret

Hjælp når lokummet brænder - Svanemærket byggeri

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Installator.dk

Høje elpriser får fjernvarmens elforbrug til at styrtdykke

Installator.dk

Nye regler for elnettet træder i kraft: Her er konsekvenserne for virksomhederne

Installator.dk

Mere end hver anden nye varebil var elektrisk i 3. kvartal

Installator.dk

Elprisen er den højeste i fire år – men elkunder slipper alligevel billigere

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
Få styr på fremtidens varmepumpeløsninger til erhverv/industri

Deltagerpris GRATIS

Dato

22.10.2026

Tid

08:00

Sted

Herning

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 2

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

DTU
Efteruddannelse
Agile projekter - online undervisning

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Online

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i Aarhus

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i Aarhus! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

24.10.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus Congress Center

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby