200 millioner kroner til nye ladestandere

De kommende år skal der etableres ladestandere i hele Danmark for over 200 millioner kroner.

Beslutningen om flere midler til ladestandere landet falder i hånd med, at 2020 var året, hvor salget af elbiler var rekordhøjt. Foto: Ulrik Jantzen..

Ladestandere skal være inden for rækkevidde, hvis flere skal vælge en elbil. Derfor har transportminister Benny Engelbrecht og et politisk flertal bestående af Socialdemokratiet, Venstre, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre, SF, Enhedslisten, Konservative, Liberal Alliance og Alternativet netop givet tilsagn om støtte for 56,8 millioner kroner til medfinansiering af udbredelsen af ladeinfrastruktur til elbiler. Støtten til hvert projekt må maksimalt udgøre 25 procent af projektets totalomkostninger. Støtten skal sikre bedre muligheder for, at bilister med en elbil kan lade op over hele landet. Det skriver Transport- og Boligministeriet i en pressemeddelelse.

”Transportsektoren er en væsentlig faktor i vores målsætning om at nedbringe CO2-udledningen med 70 procent i 2030. Det har derfor fra dag ét været et af mine fokuspunkter som transportminister at sikre en grøn omstilling af transporten”, siger transportminister Benny Engelbrecht.

At der er afsat flere midler til ladestandere glæder Dansk Elbil Alliance. De skriver på twitter om beslutningen:

”Mange nye hurtig- og lynladere på vej over hele landet - og mange nye virksomheder der opstiller offentlige lynladere ind på markedet. Det blir godt”.

Beslutningen om flere midler til ladestandere landet falder i hånd med, at 2020 var året, hvor salget af elbiler var rekordhøjt. De Danske Bilimportører skriver i en pressemeddelelse, at salget af de grønnere biler blev tredoblet, og at der i alt blev solgt 198.132 el-personbiler i Danmark.

-CH

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

Mød Alcadons nye familiemedlem i Herning

Installator.dk

Nyt projekt skal gøre overskudsvarme til en bedre forretning

Installator.dk

TEKNIQ: Kompetencer vægter højere end ren straffeattest

Installator.dk

Markant fremgang på elinstallatøruddannelsen

Installator.dk

Erhvervsakademi København øger optaget på installatøruddannelserne

Installator.dk

Verdo investerer i fremtidens vandforsyning i Randers

Installator.dk

SIF Gruppen køber op i Nordsjælland

Installator.dk

DTU vil afsløre skjult varmespild med data fra 2.000 lejligheder

Installator.dk

Eltel udvider fibersamarbejde med GlobalConnect

Installator.dk

El-varebiler tager større bid af markedet

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle