21.500 er kommet i job i byggeriet

Lønmodtagerbeskæftigelsen steg med yderligere 3.900 personer i september. Siden lavpunktet på arbejdsmarkedet i foråret 2013 er der skabt ca. 165.000 nye lønmodtagerjob, heraf 21.500 i bygge- og anlægsbranchen.

Dansk Byggeri forventer fortsat fremgang i beskæftigelsen i byggeriet over de kommende år. I 2018 skønnes beskæftigelsen at stige med cirka tre procent, mens beskæftigelsesstigningen forventes at aftage en smule i 2019. Arkivfoto..

Korrigeret for de normale sæsonudsving var der ifølge Danmarks Statistik i september 2017 156.700 beskæftigede lønmodtagere i byggeriet.

I september måned kom der godt 300 flere i job i bygge- og anlægsbranchen, mens branchens fremgang set over hele 3. kvartal 2017 var på 1.400 personer:

”De netop offentliggjorte tal for udviklingen i lønmodtagerbeskæftigelsen er positivt nyt. De viser en markant og bred fremgang i beskæftigelsen på tværs af stort set alle brancher”, siger Jacob Hangaard, der er økonomisk konsulent hos Dansk Byggeri.

Læs også: Dansk Byggeri og 3F: Social dumping truer danske byggefirmaer

Branche bidrager til opsving på arbejdsmarkedet
Siden arbejdsmarkedet senest nåede bunden i foråret 2013, er der skabt i omegnen af 165.000 lønmodtagerjob i Danmark, og cirka 21.500 af disse er i byggeriet.

Byggeriet er således blandt de brancher, der har bidraget mest til opsvinget på arbejdsmarkedet henover de forløbne 4,5 år med en relativ stigning i beskæftigelsen på 14 procent:

”Samtidig viser en nylig analyse fra Kraka, at bygge- og anlægsbranchen har været god til at åbne døren til arbejdsmarkedet for personer, der kommer fra offentlig forsørgelse. Og det er bestemt positivt, at flere personer på kanten af arbejdsmarkedet kommer i beskæftigelse”, siger Jacob Hangaard og tilføjer:

”Virksomhederne i bygge- og anlægsbranchen peger dog fortsat på mangel på kvalificeret arbejdskraft som en af deres allerstørste udfordringer. Det er et klart fokusområde fremadrettet."

Dansk Byggeri forventer fortsat fremgang i beskæftigelsen i byggeriet over de kommende år. I 2018 skønnes beskæftigelsen at stige med cirka tre procent, mens beskæftigelsesstigningen forventes at aftage en smule i 2019.

- EL

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

18.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Små virksomheder høster anerkendelse hos store kunder, når de går forrest med ESG-rapportering

18.09.2025Installator.dk

Rejsegilde på nationalt distributionscenter

18.09.2025Installator.dk

Brødrene Dahl vender tilbage til HI-Messen

18.09.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

EVENT: Mød os til Green Hydrogen Week den 6.-10. oktober

17.09.2025Installator.dk

Ny digital løsning til grønnere planlægning

17.09.2025Installator.dk

Solceller stiller nye krav til tagene

16.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Sidste chance for støtte til en ESG-ekspert gennem SMV:GrønneKompetencer

16.09.2025Installator.dk

Automation og robotter i centrum på årets HI-Messe

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle