28 nye udstillere er klar til VVS’19

VVS'19 har sat udstillerrekord med 207 udstillere og flere er helt nye. Blandt dem er virksomhederne The Nordic Fan Company og Scandi Supply, der begge ser frem til messen.

PÅ VVS'19 kan de 28 nye udstillere udbrede kendskabet til deres produkter, men de får også mulighed for at lære VVS-branchen at kende. Foto: VVS'19..

Når VVS'19 åbner dørene til årets messe d. 8. - 10. maj i Odense Congress Center er der også blevet plads til 28 nye udstillere i hallerne, som enten er helt nye udstillere eller virksomheder, der er vendt tilbage efter en eller flere ganges fravær.

Læs også: VVS'19-messen melder tæt på udsolgt

Blandt disse er den danske virksomhed The Nordic Fan Company, som producerer klimavenlige løsninger inden for ventilation.

De er med på VVS'19 for første gang for at udbrede kendskabet til deres produkter og til klimavenlige løsninger, men de glæder sig også til for alvor at lære VVS-branchen at kende.

”Vi ser frem til at være en del af VVS'19 og opleve stemningen under messen. Vi glæder os selvfølgelig til at tage imod de besøgende på vores stand, men også til at tale med de andre udstillere after-hours til netværksarrangementerne”, siger Mathias Thomsen, salgschef for The Nordic Fan Company og fortsætter:

”Som ny udstiller håber vi naturligvis at få en masse nye kontakter, og så håber jeg personligt, at flere vil få øjnene op for loftventilatorer. På vores stand kan de i hvert fald se vores "mini-vindmølle" in action”, siger han.

"Messen viser, hvad der rører sig"
En anden ny udstiller er virksomheden Scandi Supply, der i flere år har været besøgende på messen, men som i år har besluttet at deltage aktivt på udstillerdelen.

Scandi Supply sælger produkter indenfor passiv brandsikring til byggerier, ligesom de rådgiver ingeniører, entreprenører og VVS-installatører i de bedst egnede produkter, lovkrav og løsningsmuligheder.

Derfor mener Scandi Supply også, at det er oplagt for dem at være med på VVS'19, hvor de håber at kunne påvirke branchen til at arbejde mere med brandsikring.

"Vi forventer og glæder os til at møde branchen og få en snak om muligheder og løsninger. Vi har også et par gode produktnyheder med, som vi ser frem til at introducere på VVS'19”, siger Tom Abildgaard, teknisk chef hos Scandi Supply og fortsætter:

”Vi har oplevet VVS-messen som en seriøs messe, der viser, hvad der rører sig i branchen, og som et sted med en stor spørgelyst fra de besøgende. Det håber vi kommer til at gøre sig gældende igen i år, når vi deltager”, siger han.

Læs også: Geberit og Ifö samles for første gang på VVS'17-messen

Hos arrangørerne glæder man sig over, at det fortsat kan lykkes at tiltrække nye udstillere til VVS'19, som bliver afholdt for 14. gang.

- JMA

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

Direktør advarer: Millionprojekter kan gå tabt ved længere elnet-pause

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia