4 gode grunde til at vælge jordvarme

Hvis I vælger at skifte jeres gamle olie- eller gasfyr ud med en grønnere løsning, så giver det rigtig god mening. Vi giver jer her 4 gode grunde til, hvorfor I skal vælge jordvarme som opvarmningsløsning.

Grund nr. 1

Miljøvenlig og nærmest vedligeholdelsesfrit.

Jordvarme er en særdeles miljøvenlig og nærmest vedligeholdelsesfri løsning, og der er mange penge at spare, når det først er installeret. Vær dog opmærksom på, at I skal medregne ekstra installationsomkostninger til selve installationen - især hvis der skal graves i allerede etablerede omgivelser.

Jordvarme er blevet meget attraktivt, men er desværre ikke en mulighed eller en ideel løsning for alle. En tommelfingerregel er nemlig, at I skal bruge dobbelt så meget jordslange, som I har m2 at opvarme, da jordvarme kræver et stort udeareal.

Grund nr. 2

Varmt vand. Uden bekymring.

Varmen fra jorden bruges ikke kun til opvarmning af en bygning. Det bruges også til at varme alt jeres brugsvand op, så I kan vaske hænder og gå i bad i lige netop den temperatur, I bedst kan lide.

Som en bonus skal I med jordvarme heller ikke bekymre jer om at få sundhedsskadelige legionellabakterier i vandet. I modsætning til traditionelle opvarmningssystemer opvarmes jeres badevand nemlig i bygningens indedel, hvor det føres via en gennemstrømningsvandvarmer ud i rørene.

Grund nr. 3

Fuld besparelse i fremtiden.

I kan se frem til en stor reduktion i jeres varmeudgifter sammenlignet med andre varmekilder. På sigt viser jordvarme sig nemlig oftest at være den billigste løsning indenfor varmepumpetyperne, da kun 1/3 af varmeregningen påvirkes af elprisen og afgifter. Hele 2/3 af energien henter I direkte fra naturen.

Til trods for en højere etableringsudgift tjener et jordvarmeanlæg sig derfor ofte hjem på under 10 år. En investering, der vil vise sig bedre og bedre, hvis energipriserne stiger igen i fremtiden.

Grund nr. 4

Smukt gemt væk.

Den mest miljøvenlige måde at opvarme en bygning, når man taler om jordvarme, er også den smukkeste at se på. Eftersom slangerne graves ned i jorden, skal I ikke forstyrres af klodsede installationer, der summer og brummer i baggrunden, når I nyder frokosten på terrassen.

Spar penge og C02.

Overvejer du, om jordvarmeanlæg er en god løsning for jer? Så tag fat i din nærmeste forhandler, eller kontakt DVI direkte. Du kan få et uforpligtende tilbud på, hvad jordvarme vil koste for jer. Og ikke mindst: I kan blive klogere på, hvad investeringen kan spare jer af penge og CO2.

Hos DVI Energi er vi eksperter i grønne varmeløsninger til både private og erhverv. Alle vores produkter udgør summen af mere end 40 års erfaring med bæredygtig opvarmning. Vi ved derfor, hvad der virker og hvad der ikke gør.

Du kan kontakte DVI Energi A/S på tlf. +45 9835 5244 eller på info@dvienergi.com.

Besøg os også her.

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Brødrene Dahl: Flere kvinder sætter kurs mod VVS-branchen

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Annonce

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams