Halvårsstatus: Solid vækst hos AO Johansen

AO Johansens delårsrapport viser, at omsætningen i 1. halvår af 2018 var seks procent højere end de første skes måneder af 2017. Stigningen skyldes hovedsagelig vækst i det professionelle marked samt det private onlinemarked i Danmark.

AO Johansen kan i sin delårsrapport bryste sig af en stigende omsætning. Arkivfoto. .

2. kvartal i 2018 har været god for AO Johansen. Det viser den delårsrapport, som byggevaregrossisten netop har sendt ud.

Her fremgår det således, at omsætningen i 2. kvartal løb op i 830,2 mio. kr., hvilket er ni procent højere end i 2017, og som svarer til en vækst på 67,2 mio. kr.

Læs også: Grossist i vækst

Samlet steg omsætningen for 1. halvår 2018 også og kom op på 1,643 mia. kr., hvilket er 91,6 mio. kr. eller seks procent højere end i 1. halvår 2017.

”Væksten kan primært henføres til det professionelle marked i Danmark samt det private onlinemarked. Den udenlandske omsætning udgør under 10 pct. af den samlede omsætning”, fremgår det yderligere i AO Johansens delårsrapport.

Stigende personaleomkostninger
Delårsrapporten viser dog også, at AO Johansens personaleomkostninger i 2. kvartal 2018 er seks procent eller 5,2 mio. kr. højere, end de var i samme periode sidste år.

”Stigningen i både kvartalet og 1. halvår kan henføres dels til flere medarbejdere, dels til et ændret medarbejdermiks som følge af digitaliseringen. Der er iværksat tiltag, som vil bringe antallet af medarbejdere ned. Fuld effekt af disse tiltag forventes først i 2019”, skriver AO Johansen om grunden til de stigende omkostninger.

Læs også: AO-opkøb af Billig VVS sikrer overskud

AO Johansen har tidligere meldt ud, at koncernen forventer et resultat før skat for 2018 på 145-155 mio. kr. I delårsrapporten fremgår det, at denne forventning fastholdes.

I 2017 fik AO Johansen et overskud før skat på 145,5 mio. kr.

 -JM 

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Inspectly ApS

Sponseret

Fra 14 dage til 1-2 dage: Sådan effektiviserede Focus Moduler deres rapportering med Inspectly

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Installator.dk

Caverion sikrer sig millionordre på dansk datacenterudvidelse

Installator.dk

InstallatørGruppen klar til børsen med værdi på 4,5 mia. kr.

Installator.dk

De Radikale overtager Klima-, energi- og forsyningsministeriet

Installator.dk

TEKNIQ: Grøn milliardplan kræver mindre bureaukrati og flere faglærte

Installator.dk

Danfoss investerer 75 mio. kr. i Frankrig for at styrke varmepumpeproduktionen

Installator.dk

Morten Blegvad ny finansdirektør i Brødrene Dahl

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle