AO-opkøb af Billig VVS sikrer overskud

AO Johansens erhvervelse af webshoppen Billig VVS er med til øge overskuddet hos grossisten, viser regnskabet for 2015.

Omsætningen i AO Johansen steg med 17 procent i 2015 til godt 2,6 milliarder kroner. Arkivfoto. .

Opkøbet af internetbutikken Billig VVS sidste år viser sig nu at være en god investering for grossistvirksomheden AO Johansen.

Selskabets omsætning steg med 17 procent til godt 2,6 milliarder kroner, en stigning, der ifølge AO’s netop offentliggjorte regnskab, kan tilskrives købet af Billig VVS samt det danske marked. 

Resultatet før skat blev på 115,5 millioner kroner, hvilket er små 18 millioner kroner højere end i 2014. Ledelsen betragter resultatet som tilfredsstillende.  

Malurten i bægeret er omkostningsniveauet, der endte med at være ni procent højere end i 2014. Dette tilskrives købs- og driftsomkostninger i forbindelse med Billig VVS-købet samt en konsekvens af AO Johansens øgede omsætning.

Dermed endte selskabets overskudsgrad på 4,5 procent mod 4,4 procent i 2014, og det er lavere end målet, skriver ledelsen i regnskabsberetningen. 

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Vær med til at forme Klub Schneider – og få et par eksklusive MotherFUGA-solbriller

Installator.dk

Mariendal El-Teknik øger underskuddet – "stærkt utilfredsstillende"

Installator.dk

AAU-professor kåret som verdens bedste energiforsker

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle