Automatiseringen der gik i stå

Automatisering og digitalisering i små og mindre store danske produktionsvirksomheder er gået i stå. Siden 2014 har automatiserings- og digitaliseringsgraden i det store hele været uforandret, viser en undersøgelse fra Ingeniørforeningen i Danmark. Det skal der gøres noget ved, inden det kan mærkes på konkurrenceevnen, siger en automatiseringsekspert.

"Vi skal arbejde smartere, hvis vi skal gøre os på den globale scene, og her er automation vejen frem”, lyder det fra Lasse Damsø Pedersen. Arkivfoto..

De digitaliserings- og automatiseringstiltag, som tog fart i nullerne blandt SMV’erne, er gået helt i stå de seneste år, viser en undersøgelse fra Ingeniørforeningen i Danmark, IDA. Det undrer Lasse Damsø Pedersen, der er funktionschef, Industriel IT & automation, hos CBRE Intego, men han har et bud på en forklaring:

”Mange små- og mellemstore virksomheder i Danmark lever i dag en tryg tilværelse. De er typisk temmelig specialiserede, de har faste kunder og indtjeningen er høj. Det er jo fint, men den dag, der kommer en konkurrent og melder sig på banen med et gennem-automatiseret og digitaliseret produktionsapparat, så kommer det til at gøre ondt. De små og mellemstore virksomheder skal med på automatiseringsbølgen igen, for de har et stort og uudnyttet potentiale. Det bare med at komme i gang”, siger han.

En ofte begået fejl er, at man automatiserer lige til grænsen af, hvad ens huselektriker er i stand til at overskue

Lasse Damsø Pedersen

Det handler ikke (kun) om teknologi
Og han ved, hvad han taler om. Lasse Damsø Pedersen har nemlig faciliteret automatiseringsprojekter i danske virksomheder igennem mange år. Han har set både de mange succeser og de færre eksempler på, at projekter er løbet af sporet. Som regel handler de fejlslagne eller stagnerede projekter ikke om teknologi, men om at man ikke har afsat de nødvendige ressourcer til opgaven internt og eksternt.

”Det kan være nemmere i en stor virksomhed, hvor man typisk har flere kompetencer og profiler at sætte på opgaven. Hos SMV’erne fylder driften meget, og man har ikke den samme erfaring med og tilgang til udviklingsprojekter”, fortæller Lasse Damsø Pedersen.

En uvant balancegang
SMV’erne kommer derfor nemt til enten at overinvestere i avanceret og unødvendig teknologi, eller de kommer til at investere for lidt i løsninger, der kun tager dem en del af vejen. Og som regel gør de ingen af delene og fortsætter med deres gamle processer og maskineri.

”Det er klart, at virksomheder tøver, når de skal investere i teknologi, de ikke kender. Vi har da også set en række eksempler på fejlinvesteringer i automatisering, typisk fordi teknologierne bliver dominerende i processen”.

”…men den dag, der kommer en konkurrent og melder sig på banen med et gennem-automatiseret og digitaliseret produktionsapparat, så kommer det til at gøre ondt”, fortæller Lasse Damsø Pedersen. Foto: CBRE..

Tiden er inde: Find rådgivere nu
Det er derfor afgørende, at SMV’erne får den rette rådgivning. Lasse Damsø Pedersen mener ligefrem, at SMV’ernes vigtigste fokus lige nu bør være at screene markedets forskellige rådgivere frem for markedets tekniske løsninger. Han giver her tre gode råd, hvordan man finder den rette rådgiver:

• Vælg en erfaren rådgiver eller samarbejdspartner, der har hjulpet andre virksomheder hele vejen fra tegnebrættet til implementering.
• Vælg en rådgiver, der kender din branche eller i det mindste tilsvarende brancher.
• Undersøg hvad din rådgiver har i sin værktøjskasse. Hvis rådgiverens succeskriterie er at sælge en bestemt maskine eller teknologi, så overvej at skifte til en uvildig rådgiver.

IDA: SMV’ere glemmer at digitalisere

Undersøgelsen fra Ingeniørforeningen i Danmark, IDA, viser, at kun 15 procent af virksomheder med under 100 ansatte har en høj digitaliseringsgrad. Det er til sammenligning tilfældet for hele 57 procent af de store produktionsvirksomheder. Find undersøgelsen ”Hvor langt er danske virksomheder med industri 4.0?” på www.ida.dk

Se på kulturen og juster ambitionerne
Derudover er det vigtigt, at en rådgiver kan balancere nuværende og kommende behov, så man når frem til et projekt eller en løsning, der passer konkret på den enkelte virksomhed. Det gælder i forhold til økonomi, men i særdeleshed også i forhold til at sikre, at SMV’erne bibeholder den fleksibilitet og omstillingsparathed, der kendetegner dem. Den øvelse kræver en stærk og forandringsparat organisationskultur for, at projektet bliver forankret i virksomheden. Forankring i virksomheden betyder dog ikke nødvendigvis, at man skal være mindre ambitiøs.

”En ofte begået fejl er, at man automatiserer lige til grænsen af, hvad ens huselektriker er i stand til at overskue. Men det bør ikke være den lokalt tilgængelige indsigt, der sætter barren for, hvor langt man går med sit udviklingsprojekt. Derfor bør projektet også indeholde en afdækning af, om man i det hele taget har de rette kompetencer i sin organisation”, siger Lasse Damsø Pedersen.

Om CBRE Intego

CBRE Intego A/S er en landsdækkende teknisk servicepartner med cirka 850 medarbejdere, som leverer værdiskabende løsninger til industri, infrastruktur og erhverv inden for el-teknik, mekanik, automation og en række specialer. CBRE Intego A/S er ejet af CBRE GWS som er verdens største udbyder af komplette løsninger, når det gælder facility management og strategisk ejendomsrådgivning.

Lave renter og tilskud til automatisering
Han mener, at tiden ikke har været bedre end nu til at komme i gang. Konjunkturerne er gunstige, og vidensniveauet i Danmark er højt, både på rådgiversiden og ude i virksomhederne. Dertil kommer gode mulighed for at søge økonomiske midler til automatisering via tilskudspuljer, ligesom der er gode muligheder for at låne til lave renter.

”Vi skal have SMV’erne med på vognen nu til gavn for dansk produktion og fremtidens internationale konkurrence. Vi skal arbejde smartere, hvis vi skal gøre os på den globale scene, og her er automation vejen frem”, lyder det fra Lasse Damsø Pedersen.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Ny brancheforening vil bane vejen for flere batterier

Installator.dk

Ny brancheforening vil bane vejen for flere batterier

Installator.dk

Nyuddannede elektrikere og vvs’ere kommer hurtigt i job

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup