Bendt Bendtsen bliver ny bestyrelsesformand for Synergi

Tidligere økonomi- og erhvervsminister og nuværende europaparlamentsmedlem Bendt Bendtsen vender hjem fra Bruxelles og bliver ny bestyrelsesformand for interesseorganisationen Synergi.

Bendt Bendtsen vender hjem til Danmark efter ti år i Europa-Parlamentet til en stilling som bestyrelsesformand hos Synergi. Foto: Synergi. .

Efter ti år som medlem af Europa-Parlamentet for Det Konservative Folkeparti vender tidligere økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen tilbage til Danmark for at fortsætte med at udvikle en grøn energi- og klimaudvikling i Danmark og Europa. Det sker, når han i maj bliver ny bestyrelsesformand for interesseorganisationen Synergi, som blandt andre Danfoss, Grundfos, Rockwool og Velux står bag. 

”Vi er meget glade for, at Synergi har kunnet tiltrække en så stærk profil som Bendt Bendtsen. Han kan styrke diskussionen herhjemme om vigtigheden af en meget ambitiøs energi- og klimapolitik, og hvordan vi bruger den energi, vi producerer, klogere og mere effektivt”, siger koncernchef i Danfoss, Kim Fausing.

Også direktør i Synergi, Katrine Bjerre M. Eriksen, har store forventninger til samarbejdet med Bendt Bendtsen:

”Hvis vi skal nå vores danske klimamål og de mål, vi har sat os for i Paris-aftalen, skal vi blive meget bedre til at reducere vores energiforbrug samtidig med, at vi udbygger den vedvarende energi og elektrificerer vores samfund. Og den dagsorden ved jeg, at Bendt med sin lange erfaring – ikke mindst fra Bruxelles – kan være med til at løfte”.

Markante aftryk  
Bendt Bendtsen har især arbejdet med at skabe en mere ambitiøs energi- og klimapolitik i EU. Særligt i det nye bygningsdirektiv har han sat markante aftryk i forhold til energieffektivitet, lyder det fra Synergi.

”Synergi er etableret af en række store danske virksomheder, som i årtier har været med til at sætte Danmark på verdenskortet, når det handler om at skabe energieffektive løsninger til gavn for klimaet”, siger Bendt Bendtsen, og uddyber:

”Samtidig arbejder virksomhederne gennem Synergi for at få en endnu mere ambitiøs energi- og klimapolitik herhjemme. Det arbejde går hånd i hånd med mit fokus i Europa-Parlamentet gennem de sidste ti år, og jeg er stolt over at kunne videreføre dette arbejde i Danmark”.

Læs også: Ny organisation vil ændre dansk energipolitik

Bendt Bendtsen har markeret sig i den danske debat med en opsang til de danske politikere og regeringen om at fastholde en ambitiøs dansk klimapolitik. Med den ambition, at Danmark fremadrettet skal være foregangsland på det grønne område og for at sikre danske arbejdspladser og -eksport.

- SDN

Techem Danmark A/S

Sponseret

Installer forbrugsmålere og hent besparelser til dine kunder også i ejendommens byggefase

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

16.05.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Er du klar til VVS'25? Det er vi hos METRO THERM!

16.05.2025Installator.dk

Ny trusselsvurdering får konsekvenser

15.05.2025Erik Larsen & Søn

Sponseret

Gør dit næste skinneprojekt stærkere med Atkore Defender™

14.05.2025Installator.dk

Fleks Tavler bliver en del af Pro-Automatic

12.05.2025Installator.dk

Organisationer kritiserer V-udspil

12.05.2025Installator.dk

Venstre vil droppe mål om udfasning af gasfyr

09.05.2025Installator.dk

TEKNIQ-årsdag præget af Trump´s usikre verden

08.05.2025Odense Congress Center

Sponseret

VVS'25 sætter fokus på smarte og energieffektive løsninger

Jobmarked

Se alle

Vølund Varmeteknik A/S

Driftsleder søges til central rolle i Vølund Varmetekniks serviceteam

Som driftsleder hos Vølund Varmeteknik vil du få en central rolle i at sikre, at vores servicekunder får en professionel betjening. Du vil være ansvarlig for at afklare specielle og tidskrævende servicesager i samarbejde med eksterne teknikere og fungere som kompetenceansvarlig for disse teknikere.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

AG ELECTRIC A/S

AG Electric A/S søger ambitiøs køletekniker/overmontør

Vores hidtidige leder af vores køleafdeling er blevet ansat hos en af grossisterne i branchen, og vi søger derfor en afløser for ham.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Jarnved K/S (Svanholm Gods)

VVS´ER SØGES TIL SVANHOLM GODS

Vil du arbejde med bæredygtige projekter og vedligehold på et af Danmarks kendteste godser?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

18.05.2025

DR

Tekniker til DR Ejendomme & Service i Aarhus

I DR er vi lige nu på udkig efter en tekniker, der har lyst til at arbejde med drift og vedligehold af DRs bygning i Aarhus. Huset rummer mange spændende aktiviteter, og du vil som tekniker få mulighed for faglig udvikling og en varierende hverdag, hvor du vil prøve kræfter med omfattende teknik, herunder ventilation, køl, CTS, elforsyning, generatorer og UPS-anlæg.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

25.05.2025

Vølund Varmeteknik A/S

Bliv Projektansvarlig for fjernvarme

Vølund Varmeteknik A/S står foran en spændende rejse ind på fjernvarmemarkedet og søger nu en teknisk stærk og kommercielt tænkende Projektansvarlig.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

31.05.2025

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle