11.10.2018 | Navnenyt
Best Green klar med ny direktør

Michael Helding er ny administrende direktør i selskabet Best Green.
Michael Helding er ny mand i spidsen for selskabet Best Green, som er en del af Insero gruppen. Som administrende direktør får han ansvaret for at udvikle og vækste virksomheden, som leverer varme på abonnement fra varmepumpeanlæg til private, erhverv og kommuner.
”Jeg er meget stolt over og taknemmelig for, at få muligheden for at udvikle og vækste Best Green sammen med de kompetente medarbejdere i virksomheden og samarbejdspartnerne i Insero gruppen. Jeg glæder mig umådelig meget til at stifte bekendtskab med en for mig helt ny branche, hvor jeg er overbevist om, at jeg kan medvirke til at sikre indfrielse af ambitionsniveauet og det helt enorme vækstpotentiale,” siger Michael Helding.
Michael Helding kommer fra en stilling som Salgschef ved Fibia P/S, som leverer fiberløsninger til andelshaverne i NRGi og SEAS-NVE.
Han tiltræder som direktør for Best Green d. 22. oktober 2018, og vil have fokus på at skabe kommerciel succes for forretningen i forhold til kunder og marked med vækst i omsætning og profitabilitet.
- JMA
Energi

Landvind og solceller meget tæt på at blive støttefri
Prisen på landvindmøller og solcelleparker er nu så lav, at det tyder på, de meget snart kan opføres helt uden støtte. Resultatet af dette års såkaldte teknologineutrale udbud, hvor landvindmøller og solcelleanlæg konkurrerer om støtte, har for andet år i træk vist historisk lave støttesatser. Støttesatsen faldt med ca. 30 procent i forhold til sidste års rekord.
Branchen

Damixa får ny adresse i Odense
FM Mattsson Mora Group Danmark, også kendt som Damixa, flytter i slutningen af 2020 til et nyt erhvervslejemål i det sydvestlige Odense.
Varmeanlæg

Ny standard for varmepumper skal sikre høj energieffektivitet
Hvis varmepumperne skal leve op til deres fulde potentiale, kræver det særlige krav til installationen. Det har fået Energistyrelsen til at indføre en ny, frivillig standard.
Branchen

Manglende tyverisikring på byggepladser har store konsekvenser
De seneste år har hver femte installationsvirksomhed oplevet tyveri fra en byggeplads, viser ny undersøgelse fra Tekniq Arbejdsgiverne. Samtidig forbliver de mange tyverier uopklarede.
Branchen

Arbejdsgivere og fagforbund i fælles front for klimaet
Tekniq Arbejdsgiverne, Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk El-Forbund præsenterer nu en lang række fælles anbefalinger med teknikken i centrum til, hvordan danskerne nedbringer deres CO2-udledning.
Virksomhedsdrift

Årsregnskab for Frandsen El viser fremgang for femte år i træk
Igen i år har Frandsen El økonomisk fremgang. Det skyldes en blanding af dygtige medarbejdere og gode kunderelationer, mener ledelsen.