Bilka forærer overskudsvarme væk

Aalborg Varme har indgået en aftale med Bilka i Aalborg om at bruge varehusets overskudsvarme til fjernvarme. Grundet komplekse regler har man hos Bilka besluttet at forære overskudsvarmen væk.

”Vi er glade for aftalen med Bilkas varehus i Aalborg, men det er vores klare opfattelse, at de administrative udgifter, det kræver at sælge overskudsvarme i dag, kan afholde mange fra at gøre som Dansk Supermarked”, siger Lasse P.N. Olsen, bestyrelsesformand i Aalborg Varme. Foto: Dansk Supermarked. .

Fjernvarmeforbrugerne i Aalborg kan fremover lune sig på 1.120 gigajoule varme per år, der kommer fra Bilkas køleanlæg. Det skriver danskfjernvarme.dk.  

Andelen svarer til 18 husstandes årlige varmeforbrug og er blevet en realitet efter, at Aalborg Varme har indgået en aftale med Dansk Supermarked, der ejer Bilka, om at udnytte overskudsvarmen fra varehuset.

Hos Aalborg Varme tror man, at bedre udnyttelse af overskudsvarme bliver en vigtig bestanddel af fremtidens fjernvarme.

”Vi er glade for aftalen med Bilkas varehus i Aalborg, men det er vores klare opfattelse, at de administrative udgifter, det kræver at sælge overskudsvarme i dag, kan afholde mange fra at gøre som Dansk Supermarked. Resultatet er, at miljøet og landets varmeforbrugere potentielt går glip af en masse billig varme”, siger Lasse P.N. Olsen, bestyrelsesformand i Aalborg Varme, til danskfjernvarme.dk.

På grund af reglerne og indberetningskrav for overskudsvarme, som Dansk Supermarked kalder komplicerede, har man besluttet sig for at forære varmen væk uden beregning i 2018.

Reglerne må ændres
Hos Dansk Fjernvarme er man bannerfører for, at reglerne for salg af overskudsvarme bliver ændret, så de ikke hindrer det store potentiale.

”De danske fjernvarmeselskaber er i fuld gang med at gennemføre den grønne omstilling, så vi får varmeproduktion helt uden fossile brændsler. Skal vi helt i mål så omkostningseffektivt som muligt, kræver det, at vi udnytter det enorme potentiale i overskudsvarmen fra industrien og de kommende datacentre, der i alt vil kunne opvarme flere end 220.000 danske husstande”, siger Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme, til danskfjernvarme.dk.

Ifølge Kim Mortensen forudsætter det, at der ikke lægges flere forhindringer ud end højest nødvendigt.

”Så når myndighederne på politikernes opfordring øger dokumentationskravene, eller når Skatteministeriet foreslår højere afgifter på overskudsvarme, må man bare sige, at de ikke render varmeforbrugernes eller klimaets ærinde”, mener han.

- JKK

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Termix HD opbl.: Redesignet for nemmere installation og service

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Annonce

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom