Blå rør er til drikkevand – ikke regnvand

Introduktionen af blå rør til regnvand har skabt røre i branchen, da de kan forveksles med drikkevandsrør, der har samme farve. Dansk Vand- og Spildevandsforening advarer om at indføre blå rør til afløbssystemer.

”Der har i flere årtier eksisteret en systematik af signalfarver i nedgravede rør”, siger Henning Nykjær Stabell, produktchef i Nordisk Wavin. Foto: Wavin. .

En strid om farver i plastrørsindustrien er opstået i kølvandet på at finde en løsning på fejlkoblinger af spildevandsrør og regnvandsrør i afløbssystemerne.

Det er især spildevandsselskabernes introduktion af et blåt rør til regnvand, der har skabt debat i plastrørsindustrien om signalfarver og anvendelsen af disse.  

Diskussionen har fået Dansk Vand- og Spildevandsforening (Danva) til at advare mod, at spildevandsselskaber begynder at aflede regnvand i blå ledninger, fordi drikkevandsledninger har samme farve.

Det er en advarsel, som plastrørsproducenten Wavin, der er leverandør til VA- og VVS-sektoren, bakker op om:

”Vi er helt enige med Danva i, at man ved at indføre et blåt rør til regnvand, flytter problemet fra afløb over til vandforsyningerne”, siger Henning Nykjær Stabell, produktchef i Wavin, og uddyber:

”Der har i flere årtier eksisteret en systematik af signalfarver i nedgravede rør. Signalfarverne fungerer naturligt for dem, der arbejder i jorden: Blå og gule (drikkevand og gas) er potentielt ”farlige”, hvorimod rødbrune og sorte ikke er så ”farlige”. Det er et system, der fungerer”.

Negligerer ej problemet
Det er ikke Henning Nykjær Stabells ønske at negligere den verserende problematik med fejlkoblinger og konsekvenserne heraf, hvor regnvandsmængden forøges i afløbssystemet.  

Han er således enig i, at man må finde en løsning, men den skal ikke være, at man gør brug af en allerede anvendt farve i rørsystemerne under jorden.

”I 2013 indførte vi blå endepropper til regnvandsstikket. Sidste år introducerede vi også et blåt opføringsrør, der fører signalfarven helt til terræn”, oplyser Henning Nykjær Stabell og fortsætter:  

”I vores øjne behøver vi ikke mere, men vi er naturligvis mere end klar til at diskutere behovet for yderligere signalkomponenter. Hvis trenden med at indføre blå rør og fittings fortsætter, så oplever vi omvendt en stor risiko for forveksling af regnvandsrør med drikkevandsrør. Det bliver ikke nemmere for entreprenørerne, hvis der ligger to blå rør på private grunde”.

Dobbeltlager er ikke løsningen
Med blå rør på markedet til afløbssystemer skabes der ifølge Henning Nykjær Stabell endvidere et behov for dobbeltlager hos både producenter, grossister, entreprenører og forsyningsselskaber. Det vil give større udfordringer og forøgede omkostninger i forhold til at anvende de allerede anerkendte metoder, mener produktchefen.  

I stedet bør fokus være på enkelte signalkomponenter i form af propper og opføringsrør, mener han.

- JKK 

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Brødrene Dahl A/S

Sponseret

Selvrensende toiletbørste skaber en ny forretning for VVS’eren

Installator.dk

Jysk Elteknik overtager El-Huset Skive

Installator.dk

Energianalytiker advarer: Gasprisen kan nå 100 euro til vinter

Installator.dk

Flagermus var tæt på at forsinke elnetprojekt med et år

Installator.dk

19.000 har fået tilskud til varmepumpe - nu er puljen næsten tømt

Installator.dk

AI-styring reducerer varmeforbruget med 30 pct.

Installator.dk

Nordomatic køber dansk specialist i bygningsautomatik

Installator.dk

Nu har de eldrevne lagt sig i spidsen

Installator.dk

EU vil gøre tekniske standarder gratis

Installator.dk

Andel overtager hele Clever efter milliardtab

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
Få styr på fremtidens varmepumpeløsninger til erhverv/industri

Deltagerpris GRATIS

Dato

22.10.2026

Tid

08:00

Sted

Herning

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

22.10.2026

Tid

08:30

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Projektstyring

Tag på kursus i projektstyring

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby