Bliv klogere på tre toptendenser på VVS-messen ’21

VVS-messen i Odense Congress Center den 12.-14. oktober er det rigtige sted for installatører at blive opdateret på den VVS-udvikling, som foretager kvantespring i øjeblikket. Tre af overskrifterne for udviklingen er: Digitalisering, den grønne omstilling og den bevidste forbruger.

”Før i tiden var varmesystemer og alle mulige andre installationer typisk udstyret med et betjeningspanel, hvor brugerne kunne betjene systemet. I dag sker betjeningen via en app på en smartphone, og betjeningen kan derfor foregå fra hvor som helst. Vi er så at sige kommet online med installationerne”, fortæller Per Rømer Kofoed. Foto: Odense Sport & Event..

Vvs-produkter bliver udstyret med elektronik, sensorer og digitale egenskaber, som giver brugere mulighed for at betjene dem via en app på en smartphone – eller gør det muligt for produktet selv at kommunikere med andre produkter. Det sidste kalder man Internet of Things eller IoT, og det lyder måske lidt science fiction for nogen. Men det er det ikke. IoT er i den grad nutid, og det er på spil allevegne og alle steder.

Jeg forventer for eksempel, at vi vil se rigtig mange varmepumpeløsninger på messen, fordi det er der stor efterspørgsel efter på markedet

Per Rømer Kofoed

”Før i tiden var varmesystemer og alle mulige andre installationer typisk udstyret med et betjeningspanel, hvor brugerne kunne betjene systemet. I dag sker betjeningen via en app på en smartphone, og betjeningen kan derfor foregå fra hvor som helst. Vi er så at sige kommet online med installationerne”, fortæller Per Rømer Kofoed, der er formand for VELTEK og for messekomitéen, som arrangerer VVS-messen. Han tilføjer:

”Det åbner også op for, at produkterne kan give tips til brugeren og hjælpe brugeren til en optimal drift af varme, vand, ventilation, indbrudssikring, adgangskontrol eller, hvad det måtte”.

Han peger på, at den tekniske udvikling går hurtigt. Der sker kvantespring i de teknologiske muligheder, og en af årsagerne til det høje tempo er, at det er blevet både meget nemmere og billiger at udvikle applikationer til smartphones.

”App-udvikling og den bagvedliggende teknologi er blevet standardiseret og er tæt på at være en hyldevare i dag. På samme måde er sensorer blevet mange gange billigere end, de var for få år siden. Så alt i alt er det let og billigt at forsyne vvs-produkter og -løsninger med intelligens”, fortæller Per Rømer Kofoed.

”Vi fornemmer, at der et stort opsparet behov for at komme ud og ’sparke dæk’ så at sige”, fortæller Per Rømer Kofoed, der ser frem til VVS-messen den 12.-14. oktober. Foto: Odense Sport & Event..

Nye muligheder for installatøren
Per Rømer Kofoed fremhæver, at den teknologiske udvikling åbner op for mange nye forretningsmuligheder for vvs-installatører.

”Både erhvervskunder og private forbrugere er i dag meget skarpe på, hvad de ønsker installeret, når de henvender sig til vvs-installatøren. De er blevet mere krævende, og samtidig ønsker de bekvemmelighed og ingen bekymringer. IoT-produkter gør det muligt for installatøren at tilbyde overvågning og optimering af systemer på abonnementsbasis i en serviceaftale, så kunden slipper for at bekymre sig om varmepumpen nu kører, som den skal, eller gasfyrets drift løbende er indstillet korrekt”, fortæller han.

Han påpeger, at VVS-messen er et godt sted for installatører at blive klogere på i hvilken retning, branchen bevæger sig, og hvordan han eller hun kan styrke sin forretning.

CO2 og den bevidste forbruger
Både forbrugerkrav og myndighedskrav presser voldsomt på den grønne omstilling og reduktion af CO2 i disse år. Det mærker både producenter af vvs-produkter og installatører i høj grad.

Bliv klogere på varmepumperegler, eltavlen og meget andet

VVS-messen tilbyder et Fagligt Forum, hvor der hver dag vil foregå to-tre faglige oplæg ved inviterede eksperter om aktuelle emner som for eksempel nye regler og forhold omkring varmepumper, vigtige råd om eltavler etcetera. Oplæggene vil vare 30-40 minutter og være fokuseret på at tilbyde nyttig viden til vvs-installatører.

”Vi oplever et stærkt fokus på energiforbrug og CO2, og det vil besøgende på VVS-messen i Odense se og mærke stort set alle steder på messen. CTS-anlæg, varmesystemer, ventilationsanlæg, vandsystemer etcetera bliver mere og mere digitaliserede, prognosestyrede, fjernbetjente og/eller selvlærende, hvor målet er at reducere energiforbrug og måske skabe mere energifleksibiltet”, fortæller Per Rømer Kofoed og tilføjer: ”Jeg forventer for eksempel, at vi vil se rigtig mange varmepumpeløsninger på messen, fordi det er der stor efterspørgsel efter på markedet”.

Han oplever, at forbrugerne – både private og erhvervskunder – er blevet langt mere bevidste om, hvad de vil have, og at systemerne skal være miljørigtige samt klimavenlige. Producenter af gulvvarme markedsfører sig for eksempel i dag med hjemmesidedesign og historiefortælling, der appellerer langt mere til følelser og oplevelser hos slutkunden, hvor markedsføringen tidligere mere bestod af tekniske specifikationer målrettet installatøren.

Opsparet behov for at mødes
Per Rømer Kofoed oplyser, at han og hans kollegaer i branchen og messekomitéen oplever et stort opsparet behov for det fysiske fagmøde efter coronakrisens nedlukning.

”Vi fornemmer, at der et stort opsparet behov for at komme ud og ’sparke dæk’ så at sige. Når man kommer på en messe, møder man kun positive mennesker, og der sker altså en hel del mere, når mennesker mødes fysisk end, der gør, når mennesker mødes via Zoom eller Teams. Kropssprog er langt vigtigere end, vi normalt er bevidste om, og idéudvikling kører i et helt andet gear, når det sker fysisk mellem mennesker end via en digital kanal. Jeg forventer, at mange vvs’er virkelig har behov for en stor dosis fagligt møde og indsigt i branchens udvikling”, fortæller han.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Nyuddannede elektrikere og vvs’ere kommer hurtigt i job

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup