Brødrene Dahl indgår IoT-partnerskab med Cibicom

Brødrene Dahl har netop valgt Cibicoms landsdækkende LoRaWAN-netværk som fundamentet under sine IoT-løsninger.

Landets største VVS-grossist Brødrene Dahl og Cibicom, der ejer og driver et 3.500 kilometer stort, nationalt fibernetværk med 35 sendemaster i op til 300 meters højde, har indgået en partneraftale.

Aftalen giver Brødrene Dahl adgang til et af det mest driftssikre LoRaWan-netværk, der ud over håndtering af kritisk kommunikation for aktører inden for blandt andet medier og beredskab også er distributionskanal for IoT-data fra maskiner, målere og sensorer.

Cibicoms stærke netværk, der blandt andet bruges til TV, radio, tele- og forsvarskommunikation, bliver et centralt knudepunkt i Brødrene Dahls opsamling og analyse af IoT-data fra målere til fjernvarme og vand og sensorer.

”Det er et meget vigtigt punkt, vi runder, som betyder, at vi nu kan rulle vores IoT-løsning ud til forsyningssektoren. Vi har både hardwaren, softwaren og netværket klar og kan sammen med Cibicom optræde som totalleverandør af både målere og sensorer, dataopsamling, distribution og analyse”, siger Peter Møller, administrerende direktør i Saint-Gobain Distribution Denmark, der ejer Brødrene Dahl.

Med aftalen tager Brødrene Dahl endnu et afgørende skridt i sin IoT-strategi, som blev indledt med opkøbet af MobilePeople tidligere i år og dannelsen af en ny IoT-forretningsenhed. Med den nye aftale kan Brødrene Dahl på Cibicoms netværk tilbyde deres kunder større valgfrihed i forhold til målervalg og samt mere økonomisk drift. Det udtaler Peter Møller.

For Cibicom er aftalen med Brødrene Dahl et gennembrud. Den bringer virksomheden væsentlig tættere på forsyningssektoren, hvor Brødrene Dahl er et anerkendt brand.

”Vores strategi er at samarbejde med partnere, der er specialister på deres felt. Brødrene Dahl er en meget spændende samarbejdspartner for os. De har dyb viden om forsyningssektoren, målere, målerinstallation og målerdata samt en meget stor base af VVS-installatører med direkte kundekontakt. Kombineret med vores ekspertise inden for drift og udrulning af netværk kan vi tilbyde en meget interessant IoT-løsning sammen. Der er mange spændende perspektiver i samarbejdet”, siger administrerende direktør i Cibicom, Martin Løbel.

-CH

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Fremtidens intelligente nødstrøm: Hjemmebatteriet indtager Danmark – men installationskvaliteten kræver det rette måleudstyr

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Installator.dk

Energinet sænker eltariffen igen i 2027

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online