Brødrene Dahl indgår IoT-partnerskab med Cibicom

Brødrene Dahl har netop valgt Cibicoms landsdækkende LoRaWAN-netværk som fundamentet under sine IoT-løsninger.

Landets største VVS-grossist Brødrene Dahl og Cibicom, der ejer og driver et 3.500 kilometer stort, nationalt fibernetværk med 35 sendemaster i op til 300 meters højde, har indgået en partneraftale.

Aftalen giver Brødrene Dahl adgang til et af det mest driftssikre LoRaWan-netværk, der ud over håndtering af kritisk kommunikation for aktører inden for blandt andet medier og beredskab også er distributionskanal for IoT-data fra maskiner, målere og sensorer.

Cibicoms stærke netværk, der blandt andet bruges til TV, radio, tele- og forsvarskommunikation, bliver et centralt knudepunkt i Brødrene Dahls opsamling og analyse af IoT-data fra målere til fjernvarme og vand og sensorer.

”Det er et meget vigtigt punkt, vi runder, som betyder, at vi nu kan rulle vores IoT-løsning ud til forsyningssektoren. Vi har både hardwaren, softwaren og netværket klar og kan sammen med Cibicom optræde som totalleverandør af både målere og sensorer, dataopsamling, distribution og analyse”, siger Peter Møller, administrerende direktør i Saint-Gobain Distribution Denmark, der ejer Brødrene Dahl.

Med aftalen tager Brødrene Dahl endnu et afgørende skridt i sin IoT-strategi, som blev indledt med opkøbet af MobilePeople tidligere i år og dannelsen af en ny IoT-forretningsenhed. Med den nye aftale kan Brødrene Dahl på Cibicoms netværk tilbyde deres kunder større valgfrihed i forhold til målervalg og samt mere økonomisk drift. Det udtaler Peter Møller.

For Cibicom er aftalen med Brødrene Dahl et gennembrud. Den bringer virksomheden væsentlig tættere på forsyningssektoren, hvor Brødrene Dahl er et anerkendt brand.

”Vores strategi er at samarbejde med partnere, der er specialister på deres felt. Brødrene Dahl er en meget spændende samarbejdspartner for os. De har dyb viden om forsyningssektoren, målere, målerinstallation og målerdata samt en meget stor base af VVS-installatører med direkte kundekontakt. Kombineret med vores ekspertise inden for drift og udrulning af netværk kan vi tilbyde en meget interessant IoT-løsning sammen. Der er mange spændende perspektiver i samarbejdet”, siger administrerende direktør i Cibicom, Martin Løbel.

-CH

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Annonce

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle