Brødrene Dahl indgår IoT-partnerskab med Cibicom

Brødrene Dahl har netop valgt Cibicoms landsdækkende LoRaWAN-netværk som fundamentet under sine IoT-løsninger.

Landets største VVS-grossist Brødrene Dahl og Cibicom, der ejer og driver et 3.500 kilometer stort, nationalt fibernetværk med 35 sendemaster i op til 300 meters højde, har indgået en partneraftale.

Aftalen giver Brødrene Dahl adgang til et af det mest driftssikre LoRaWan-netværk, der ud over håndtering af kritisk kommunikation for aktører inden for blandt andet medier og beredskab også er distributionskanal for IoT-data fra maskiner, målere og sensorer.

Cibicoms stærke netværk, der blandt andet bruges til TV, radio, tele- og forsvarskommunikation, bliver et centralt knudepunkt i Brødrene Dahls opsamling og analyse af IoT-data fra målere til fjernvarme og vand og sensorer.

”Det er et meget vigtigt punkt, vi runder, som betyder, at vi nu kan rulle vores IoT-løsning ud til forsyningssektoren. Vi har både hardwaren, softwaren og netværket klar og kan sammen med Cibicom optræde som totalleverandør af både målere og sensorer, dataopsamling, distribution og analyse”, siger Peter Møller, administrerende direktør i Saint-Gobain Distribution Denmark, der ejer Brødrene Dahl.

Med aftalen tager Brødrene Dahl endnu et afgørende skridt i sin IoT-strategi, som blev indledt med opkøbet af MobilePeople tidligere i år og dannelsen af en ny IoT-forretningsenhed. Med den nye aftale kan Brødrene Dahl på Cibicoms netværk tilbyde deres kunder større valgfrihed i forhold til målervalg og samt mere økonomisk drift. Det udtaler Peter Møller.

For Cibicom er aftalen med Brødrene Dahl et gennembrud. Den bringer virksomheden væsentlig tættere på forsyningssektoren, hvor Brødrene Dahl er et anerkendt brand.

”Vores strategi er at samarbejde med partnere, der er specialister på deres felt. Brødrene Dahl er en meget spændende samarbejdspartner for os. De har dyb viden om forsyningssektoren, målere, målerinstallation og målerdata samt en meget stor base af VVS-installatører med direkte kundekontakt. Kombineret med vores ekspertise inden for drift og udrulning af netværk kan vi tilbyde en meget interessant IoT-løsning sammen. Der er mange spændende perspektiver i samarbejdet”, siger administrerende direktør i Cibicom, Martin Løbel.

-CH

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

11.07.2025BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab

Sponseret

Det kan blive dyrt at tage gulpladebilen med på festival

11.07.2025Installator.dk

Virksomheder holder fast i ESG-rapportering trods lempede krav

10.07.2025Installator.dk

Mangel får virksomheder til at ansætte lærlinge

07.07.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

☀️ Rigtig go' sommer

07.07.2025Installator.dk

Flere unge søger tekniske uddannelser

04.07.2025Inspectly ApS

Sponseret

Regler er ikke skurke, men kan blive det!

04.07.2025Installator.dk

God sommerferie!

03.07.2025Coromatic A/S

Sponseret

En Plan B for digital infrastruktur er vigtigere end nogensinde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup