Brødrene Dahl opkøber endnu et IoT-selskab

Grossisten Brødrene Dahl og moderselskabet Saint-Gobain Distribution Denmark fortsætter deres strategiske satsning inden for IoT og sensorteknologi med købet af danske virksomhed, HumiTrack.

Brødrene Dahls investeringer og opkøb inden for sensorteknologi og IoT hænger sammen med en større digitaliseringsstrategi under Saint-Gobain Distribution Denmark. Foto: Brødrene Dahl.

Brødrene Dahl har det seneste år fulgt en ny strategisk retning, der skal digitalisere og optimere vandforsyningsbranchen. VVS-grossisten har med IoT-afdelingen, Smart Forsyning, fokuseret på dataaflæsning og sensorteknologi, der kan gøre hverdagen nemmere for både forsyningsselskaber og installatører. Løsningerne skaber bedre driftsøkonomi og større overblik over det dagsaktuelle forbrug og bidrager hermed til færre nedbrud og en grøn omstilling ved at fokusere på et mere bevidst og transparent forbrug.

Nu udvider Brødrene Dahl igen den digitale satsning og har indgået en aftale med den danske tech-virksomhed, HumiTrack. Aftalen er underskrevet, og Brødrene Dahl forventer at overtage aktiviteterne og medarbejderne i teknologivirksomheden i slutningen af februar. 

Det nordjyske tech-brand, HumiTrack, ledet af Mads Sørensen og Peter Mejlvang, har udviklet en helt ny måde at overvåge fugt i bygninger med et særligt IoT-system, der anvendes indenfor forsikrings- og skadesservice, men også nybyggeri og renovation. 

”Det digitale – i daglig tale kaldet IoT eller Internet-of-Things - er på vej ind i hele branchen, og vi er hele tiden på udkig efter nye segmenter og innovationer, der taler sammen med forsynings- og byggemarkedet. Med kompetencerne og know-how fra HumiTrack kan vi optimere brugen af ressourcerne for fugtproblematikker, og det tillægger vores kunder stor betydning og værdi,” siger Steen Christoffersen, Head of IoT, Brødrene Dahl.

LÆS OGSÅ: Kunstig intelligens skal flyttes fra skyen til IoT-devices

Teknologien halverer affugtningstiden

Fugtmåleren fra HumiTrack sender løbende data om niveauet af fugt i bygningerne. Når der affugtes, kan man reducere affugtningstiden markant samt spare på energiforbruget. Derudover undgår serviceteknikere manuelt at skulle overvåge affugterne og tørretiden – noget der normalt koster bygherrer og forsikringsselskaber dyrt. 

”Vi oplever en halvering af affugtningstiden med brugen af HumiTrack, hvilket ikke kun er godt for klimaet, men også betyder at installatører og håndværkere hurtigere kan færdiggøre arbejdet, og boligejerne hurtigere kan komme retur i deres bolig,” siger Mads Peter Sørensen fra HumiTrack. 

Ud over HumiTracks unikke målesensor får Brødrene Dahls desuden tilført viden og udviklingskompetencer fra teknologivirksomhedens medarbejdere, som fortsætter i nøgleroller i den nye konstruktion. 

”Jeg glæder mig personligt rigtig meget til samarbejdet med den agile, dygtige nordjyske udviklingsorganisation under ledelse af Mads og Peder. Deres idé får hos os en helt ny og global platform at blive rullet ud på, og den model kan være et forbillede for andre innovative og iderige udviklere landet over,” siger Steen Christoffersen.

Brødrene Dahls investeringer og opkøb inden for sensorteknologi og IoT hænger sammen med en større digitaliseringsstrategi under Saint-Gobain Distribution Denmark. Det nu udvidede kompetencecenter hos Brødrene Dahls Smart Forsyning er en del af Saint-Gobain IoT Sollutions under ledelse af Steen Christoffersen. Tidligere er selskabet MobilePeople og deres teknologi og udviklere opkøbt og integreret. Målet er først at vinde markedsandele i Danmark, siden bruge erfaringen herfra til at rulle ud i andre Saint Gobain-lande gennem det brede netværk af søsterselskaber. 

-AKJ

2ctrl ApS

Sponseret

KNX intelligent lysstyring – fremtiden for nybyggeri

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

21.02.2025Eaton Electric Danmark

Sponseret

Undgå driftsstop: Fire råd til at beskytte virksomheders elsystem mod fejl

20.02.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Lineær belysning hos Toyota STS Biler Viborg

20.02.2025Eaton Electric Danmark

Sponseret

Databoom kræver nye opgør med traditionelle effektivitetsmålinger i datacentre

20.02.2025Alcadon ApS

Sponseret

Er vi ikke alle i ny og næ på udkig efter pålidelige og effektive COAX-løsninger?

17.02.2025Gustav Klauke GmbH

Sponseret

Altid på den sikre side, med Klauke

14.02.2025NKT (Denmark) A/S

Sponseret

Slutspurt

12.02.2025Alcadon ApS

Sponseret

24, 25, kransekage og AI

11.02.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nye muligheder for avanceret beskyttelse – men mulighederne forpligter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 1

Tre intensive og spændende kursusdage hvor du kan lære meget om ventilationsanlægs funktion, muligheder og begrænsninger - både i teorien og i praksis.

Dato

25.02.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Uddannelse
⭐️ BLIV EKSPERT I SALG AF VARMEPUMPER - salgskursus med gratis overnatning ⭐️

På kurset får du en spændende kombination af teknisk viden og træning i kommunikation, som gør dig i stand til at forklare komplekse varmeløsninger på en enkel måde, der er forståelig for dine kunder.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørmøde webinar

Hvert år holder ELsikkerhed et webinar i forlængelse af vores fyraftensmøder for elinstallatører og ledende medarbejder med elfaglig baggrund. På webinaret ser vi på de seneste nye tiltag og krav for elektriske installationer. Vi tager den praktiske tilgang til emnerne og sørger for, at du får svar på dine spørgsmål.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding