Brancheorganisation: Bedre sent end aldrig for erhvervsskoleeleverne

Tekniq Arbejdsgiverne glæder sig over, at landets erhvervsskoler har fået lov til at genåbne for lærlinge, der befinder sig på sidste år af deres uddannelse. Samtidig understreger organisationen behovet for en lærlingepakke, der kan sikre en fortsat strøm af faglærte.

Tekniq Arbejdsgiverne opfordrer regeringen til at sammensætte en hjælpepakke, der kan dække de fulde omkostninger for virksomheder med lærlinge..

Hos Tekniq Arbejdsgiverne er man tilfreds med undervisningsministerens beslutning om, at erhvervsskolerne nu også kan slå dørene op for lærlinge, der er i gang med sidste år af deres uddannelse. Før var det kun de kommende studenter, der fik lov til at vende tilbage til skolebænken.

”Det er det eneste rigtige, at lærlingene på landets erhvervsskoler endelig bliver inddraget i den gradvise genåbningsplan for ungdomsuddannelserne. I praksis betyder det, at de lærlinge, der er på sidste år af deres uddannelse, nu kan vende tilbage til skolerne”, siger Tina Voldby, underdirektør hos Tekniq Arbejdsgiverne, og uddyber:

Læs også: Risiko for markant færre praktikpladser i år

”Det er vigtigt for at sikre kvaliteten af undervisningen, som, ikke mindst når det gælder eksempelvis elektriker-, VVS-energispecialist-, smede- og industriteknikeruddannelserne, jo er baseret på, at eleverne kan træne og vise deres evner i praksis og ikke kun teoretisk,” siger Tina Voldby.

Hjælpepakke skal sikre fremtidige lærlinge
Hun ser derfor frem til, at eleverne inden længe kan vende tilbage til erhvervsskolerne, så snart undervisningen kan foregå under sundhedsmæssige forsvarlige forhold. Dog opfordrer hun samtidig til, at man fra politisk side hurtigst muligt får sammensat en såkaldt lærlingepakke, der kan stimulere strømmen af lærlinge både nu og i fremtiden.

”Der er et akut behov for en pakke, som dækker virksomhedernes fulde omkostninger ved at have lærlinge – og som samtidig indeholder en forlængelse af prøvetiden. Ellers risikerer vi, at indgåede uddannelsesaftaler opsiges i prøvetiden, eller at korte uddannelsesaftaler ikke forlænges, når coronakrisen dræner virksomhedernes ordrebøger”, siger Tina Voldby og fortsætter:

”Vi risikerer simpelthen at tabe en stor del af en lærlingeårgang på gulvet, ligesom virksomhederne tøver med at tage nye lærlinge ind. Begge dele kan i sidste ende betyde, at vi efter coronakrisen kommer til at mangle endnu flere faglærte, end der ellers var udsigt til”.

- HCL

2ctrl ApS

Sponseret

KNX intelligent lysstyring – fremtiden for nybyggeri

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

21.02.2025Inspectly ApS

Sponseret

Tør du tage ansvar?

21.02.2025Installator.dk

Nulemissions-byggeri i fokus på konference

20.02.2025Installator.dk

Ladeoperatør ansætter ny topchef

20.02.2025Georg Fischer

Sponseret

GF introducerer 15 års kvalitetsgaranti for MULTI/JOINT® 3000 Plus

20.02.2025Installator.dk

Nye anbefalinger indskrænker mulighederne for grøn markedsføring

19.02.2025Installator.dk

InstallatørGruppen fortsætter opkøbene – snart også i Schweiz

19.02.2025Installator.dk

Uddannelsesreform roses fra begge sider

18.02.2025Installator.dk

Erfarne faglærte skal fastholde erhvervsskoleelever

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 1

Tre intensive og spændende kursusdage hvor du kan lære meget om ventilationsanlægs funktion, muligheder og begrænsninger - både i teorien og i praksis.

Dato

25.02.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Uddannelse
⭐️ BLIV EKSPERT I SALG AF VARMEPUMPER - salgskursus med gratis overnatning ⭐️

På kurset får du en spændende kombination af teknisk viden og træning i kommunikation, som gør dig i stand til at forklare komplekse varmeløsninger på en enkel måde, der er forståelig for dine kunder.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørmøde webinar

Hvert år holder ELsikkerhed et webinar i forlængelse af vores fyraftensmøder for elinstallatører og ledende medarbejder med elfaglig baggrund. På webinaret ser vi på de seneste nye tiltag og krav for elektriske installationer. Vi tager den praktiske tilgang til emnerne og sørger for, at du får svar på dine spørgsmål.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding