Brancheorganisation: Bedre sent end aldrig for erhvervsskoleeleverne

Tekniq Arbejdsgiverne glæder sig over, at landets erhvervsskoler har fået lov til at genåbne for lærlinge, der befinder sig på sidste år af deres uddannelse. Samtidig understreger organisationen behovet for en lærlingepakke, der kan sikre en fortsat strøm af faglærte.

Tekniq Arbejdsgiverne opfordrer regeringen til at sammensætte en hjælpepakke, der kan dække de fulde omkostninger for virksomheder med lærlinge..

Hos Tekniq Arbejdsgiverne er man tilfreds med undervisningsministerens beslutning om, at erhvervsskolerne nu også kan slå dørene op for lærlinge, der er i gang med sidste år af deres uddannelse. Før var det kun de kommende studenter, der fik lov til at vende tilbage til skolebænken.

”Det er det eneste rigtige, at lærlingene på landets erhvervsskoler endelig bliver inddraget i den gradvise genåbningsplan for ungdomsuddannelserne. I praksis betyder det, at de lærlinge, der er på sidste år af deres uddannelse, nu kan vende tilbage til skolerne”, siger Tina Voldby, underdirektør hos Tekniq Arbejdsgiverne, og uddyber:

Læs også: Risiko for markant færre praktikpladser i år

”Det er vigtigt for at sikre kvaliteten af undervisningen, som, ikke mindst når det gælder eksempelvis elektriker-, VVS-energispecialist-, smede- og industriteknikeruddannelserne, jo er baseret på, at eleverne kan træne og vise deres evner i praksis og ikke kun teoretisk,” siger Tina Voldby.

Hjælpepakke skal sikre fremtidige lærlinge
Hun ser derfor frem til, at eleverne inden længe kan vende tilbage til erhvervsskolerne, så snart undervisningen kan foregå under sundhedsmæssige forsvarlige forhold. Dog opfordrer hun samtidig til, at man fra politisk side hurtigst muligt får sammensat en såkaldt lærlingepakke, der kan stimulere strømmen af lærlinge både nu og i fremtiden.

”Der er et akut behov for en pakke, som dækker virksomhedernes fulde omkostninger ved at have lærlinge – og som samtidig indeholder en forlængelse af prøvetiden. Ellers risikerer vi, at indgåede uddannelsesaftaler opsiges i prøvetiden, eller at korte uddannelsesaftaler ikke forlænges, når coronakrisen dræner virksomhedernes ordrebøger”, siger Tina Voldby og fortsætter:

”Vi risikerer simpelthen at tabe en stor del af en lærlingeårgang på gulvet, ligesom virksomhederne tøver med at tage nye lærlinge ind. Begge dele kan i sidste ende betyde, at vi efter coronakrisen kommer til at mangle endnu flere faglærte, end der ellers var udsigt til”.

- HCL

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

05.02.2026Installator.dk

Lykketoft stopper som bestyrelsesformand i Energinet

05.02.2026Elma Instruments A/S

Sponseret

Flir C8 fra Elma er næste generation i kompakte termiske lommekameraer

04.02.2026Lan-com A/S

Sponseret

LAN-COM ansætter ny kontorassistent som led i vækstrejsen

04.02.2026Installator.dk

Million-støtte til  AI-løft på elektriker- og VVS-uddannelserne

04.02.2026HIKVISION Europe B.V.

Sponseret

Are you using Hik-Partner Pro to it's fullest potential ?

04.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

04.02.2026Installator.dk

Ny direktør for VVS i Lemvigh-Müller

04.02.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny vejledning om køle-smøremidler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026