Brunata lancerer ny digital IoT-platform

Brunata præsenterer sin nye platform Brunata.One, der leverer IoT-løsninger til markedet for Smart Building, Smart City og Smart Mobility.

Brunatas platform skal være en ny, moderne IoT-løsning. PR-foto..

Hvordan kan bygninger, industrianlæg og hele kommuner forvaltes på en optimal måde? Svaret kan være digitale IoT-netværk, som kontrolleres ved hjælp af cloud-løsninger. Det er også, hvad Brunata-Minol-ZENNER-gruppen har udviklet og nu lancerer.

Den nye platform Brunata.One samler omkring 70 IoT-løsninger inden for områderne Smart Building, Smart City og Smart Mobility. Platformen er et fælles projekt, der involverer Brunata, Minol og ZENNER.

”Dette tætte samarbejde giver os et 360 graders overblik over aktuelle udfordringer inden for fast ejendom og byforvaltning. Vores virksomheder samler deres knowhow til at digitalisere relevante processer og forenkle arbejdet for mange markedsaktører”, forklarer Alexander Lehmann, administrerende direktør for Brunata-Minol-ZENNER Group.

Platformen bliver porten til hele produkt- og serviceverdenen hos Brunata, og skal give virksomhedens kunder mulighed for at vælge og kombinere en række forskellige tjenester på deres egen måde og tilpasset deres behov.

Det skal skabe innovative end-to-end IoT-løsninger, der ikke kun gør bygninger og kommuner mere energieffektive, men også gør dem mere sikre, bæredygtige og sunde.

- HCL

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Installator.dk

Nyt vækstmarked: Integrerede energiløsninger og husstandsbatterier på vej mod gennembrud

Installator.dk

Elektriske varebiler nærmer sig halvdelen af salget

Installator.dk

Kinesiske vindmøller kan koste tusindvis af danske job

Installator.dk

Norlys ud med nyt underskud

Installator.dk

SG lukker produktionen i Odense

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

20.08.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup