Bygningspuljen er alt for lille

Energistyrelsen åbner snart for første runde af bygningspuljen, hvor boligejere kan søge om tilskud til grønne boligforbedringer. Men den er alt for lille, mener TEKNIQ arbejdsgiverne.

Selvom der i 2021 er tre ansøgningsrunder, er det ikke nok ifølge Troels Hartung, chefkonsulent i TEKNIQ arbejdsgiverne. Foto: Arkiv..

Onsdag den 7. april klokken 10.00 åbner Energistyrelsen igen for ansøgninger om tilskud fra Bygningspuljen til boligforbedringer, der sparer energi. Det kan eksempelvis være efterisolering, nye vinduer eller at skifte opvarmningsform til varmepumpe.

Vicedirektør i Energistyrelsen Stig Uffe Pedersen glæder sig til åbningen. Til en pressemeddelelse hos Energistyrelsen siger han:

”Vi har set frem til at kunne fortælle om den næste runde af Bygningspuljen – ikke mindst åbningsdatoen. Jeg ved, at den er ventet af mange boligejere, der er ivrige efter at spare energi, CO2 og penge på varmeregningen med hjælp fra tilskudspuljen. Det er en fordel for både klimaet, samfundet og den enkelte boligejer, og vi ser frem til at støtte tusindvis af nye projekter”.

Men for flere tusinder af ansøgere, vil tilskuddet ikke blive en realitet i første omgang, forventer TEKNIQ arbejdsgiverne.

Helt sort

Tusinder af boligejere kommer til at gå forgæves til den nye ansøgningsrunde til Bygningspuljen, mens installatørerne fortsat vil opleve, at bunkerne med tilbud på varmepumper blive større og større. Det skriver TEKNIQ arbejdsgiverne i en pressemeddelelse.

Sidste år blev de 245 millioner kroner i puljen uddelt på blot fire dage, og mere end 13.000 ansøgninger fik afslag på tilskud til varmepumper og andre grønne energirenoveringer. Den 7. april i år er 250 millioner kroner i spil ud af 675 millioner kroner, der er afsat til dette års pulje. Og det er alt for få midler til første runde, mener TEKNIQ arbejdsgiverne.

”Det er helt sort. Vi kan se frem til, at puljen endnu engang bliver tømt på rekordtid og igen vil sætte en prop i markedet for varmepumper. Vi har tidligere estimeret, at op mod 18.000 olie- og gasfyr kan blive skrottet i 2021, men det kommer ikke til at ske med det, der nu er lagt op til”, siger Troels Hartung, chefkonsulent i TEKNIQ arbejdsgiverne.

Flere runder og tilskud til flere

Frem mod lanceringen af bygningspuljen 2021 har Energistyrelsen arbejdet på at forbedre ansøgningsportalen og vejledningsmaterialer. Formålet er at sikre, at alle ansøgere ved, hvad de kan få tilskud til, og hvilke informationer de skal have klar, når de går i gang med at søge tilskud. Det er samtidig besluttet, at der skal være flere årlige ansøgningsrunder, ligesom tilskudssatserne sættes lidt ned.

”Ændringerne betyder, at flere kan få tilskud, og at man ikke behøver vente et helt år med at søge igen, hvis man får afslag. Selvom tilskuddet er lidt lavere, er der stadig tale om et betydeligt tilskud. Jeg vil opfordre boligejere, der overvejer at søge tilskud, til at forberede ansøgningen godt. Det øger chancen for at få hurtigt svar, og dermed kan man påbegynde sit projekt hurtigere”, siger Stig Uffe Pedersen.

Selvom der i 2021 er tre ansøgningsrunder, er det ikke nok ifølge Troels Hartung. Han siger:

”I 2020 fik mere end 2/3-dele afslag på deres ansøgning. De vil helt sikkert ansøge en gang til, og det betyder i praksis, at puljen bliver tømt meget hurtigt igen. Vi havde håbet, at Energistyrelsen ville have prioriteret midlerne sådan, at det blev muligt at håndtere den pukkel, der er blevet opbygget. Men det kræver mere end de 250 millioner kroner, der nu bliver stillet til rådighed i første ansøgningsrunde”.

-CH

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

KUDSK Service

Sponseret

Sikker drift begynder med dine ventiler

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg