Cloudbaseret elektronisk adgangskontrol gør din hverdag nemmere og mere fleksibel

Roskilde Office Space har fået implementeret cloudbaseret exivo elektronisk adgangskontrol – et nyt og brugervenligt adgangskontrolsystem, der kan styres og administreres online fra alle platforme uden for bygningen.

Ifølge salgsudviklingschef hos Carl Ras, Jan Brevadt, vil behovet for en cloudbaseret adgangskontrol kun vokse i fremtiden hos både virksomheder, institutioner og på det private marked. Foto: Carl Ras..

Med et kontorfællesskab bestående af 120 kontorpladser, fordelt mellem 40 forskellige virksomheder, har Martin Hammer Graarup svært ved at forestille sig en velfungerende hverdag uden cloudbaseret exivo elektronisk adgangskontrolsystem. Han er ejerleder af kontorfællesskabet Roskilde Office Space, der udlejer kontorpladser og lokaler til virksomheder og kursister i Roskilde og omegn.

”I modsætning til almindelig elektronisk adgangskontrol, der skal styres og administreres via Apple computere og Safari, kan denne cloudbaserede løsning tilgås fra alle platforme og webbrowsere med styring af alle funktioner. Jeg kan altså nemt og hurtigt ændre i systemet via min telefon, en Ipad, en Macbook eller en windowsbaseret PC. Løsningen sørger samtidig for, at vores system hele tiden opdateres med nyeste funktioner, og vi er altid sikret den nyeste software”, fortæller Martin Hammer Graarup.

Han fortæller, at det skaber stor fleksibilitet i hverdagen for ham, at han kan åbne og administrere systemet online ude fra bygningen.

Større sikkerhed

En anden fordel ved adgangskontrolsystemet er ifølge Martin Hammer Graarup sikkerheden, da de nu har fuld kontrol over, hvem der har adgang til bygningen.

”Jeg kan for eksempel begrænse adgangen for bestemte brugere i systemet, så de kun har adgang til et bestemt område i bygningen. Gennem adgangsloggen kan jeg samtidig se, hvem der har låst en dør op med sin nøglebrik og i hvilke rum i bygningen, vedkommende har været til stede”, siger han.

Mistes der en nøglebrik, har Martin Hammer Graarup mulighed for at deaktivere den i systemet med det samme, ligesom han hurtigt kan aktivere en ny nøglebrik. Det minimerer driftsomkostninger for Roskilde Office Space.

Voksende behov for cloudbaseret adgangskontrol

Carl Ras er distributør og leverandør af alle dørprodukterne til det cloudbaserede exivo elektronisk adgangskontrolsystem, der er produceret af Dormakaba.

Ifølge salgsudviklingschef hos Carl Ras, Jan Brevadt, vil behovet for en cloudbaseret adgangskontrol kun vokse i fremtiden hos både virksomheder, institutioner og på det private marked.

”Vores hverdag bliver stadig mere digital, og det gælder også for vores døre og låse. Vi ser flere og flere større virksomheder og offentlige institutioner, der vælger en elektronisk adgangskontrolløsning til deres bygning”, siger han.

-CH

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

[SIKKERHED] Kan en fiber registrere, hvad der sker omkring den?

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Installator.dk

Caverion vinder højspændingsordre til 67 millioner kroner

Installator.dk

Energinet kræver 150 millioner efter ulovligt prissamarbejde

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Digitale forretningsstrategier og -modeller

Vil du have bedre forståelse for digital transformation og digitale strategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at vurdere og definere digitale forretningsstrategier, der skaber værdi for din virksomhed.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Roskilde)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Roskilde Park, Ved Ringen 2, 4000 Roskilde

Luxtek ApS
Kursus
Certificeringskursus i KNX

Få en officiel KNX-certificering hos Luxtek

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Maglebjergvej 13, 2800 Kgs. Lyngby

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

04.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut i Taastrup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup