CR Electric udvider sin forretning i Jylland og på Fyn

CR Electric har mærket en større efterspørgsel gennem de seneste 18 måneder på landsdækkende opgaver og udvider nu forretningen med base i Fredericia.

CR Electric fortsætter med at udvikle og forbedre sine fire eksisterende kerneområder – henholdsvis service, typehuse, entreprise og anlægsafdelingen, som står for graverarbejde inden for kabel- og fiberområdet. Foto: Arkivfoto.

Efter et travlt år fyldt med mange spændende nye opgaver samt nogle problematikker med diverser restriktioner, er det nu tid til at se fremad. CR har mærket en større efterspørgsel på opgaver, som er landsdækkende. Og den udvikling vil fortsætte, lyder det fra virksomheden:

”Vi har efter vores seneste strategiproces ledt efter den rigtige partner i Vestdanmark. Vi fik en henvendelse fra Lars Vittrup fra H&V Electric, som tidligere var en del af Hoffman, og kunne se et fornuftigt ’match’ – både i henhold til virksomhedskultur, ledelse og kundeopgaver. Vi har længe set frem til at kunne servicere nogle af vores større kunder med en mere effektiv geografisk flade og der ser vi frem til at kunne tilbyde i 2022 og årene fremover”, udtaler Ole Christensen, administrerende direktør og ejer af CR Electric.

LÆS OGSÅ: Maersk Drilling slutter sig til landstrøm på Esbjerg Havn

CR Electric fortsætter med fire forretningsområder

CR Electric fortsætter med at udvikle og forbedre sine fire eksisterende kerneområder – henholdsvis service, typehuse, entreprise og anlægsafdelingen, som står for graverarbejde inden for kabel- og fiberområdet. Disse områder vil naturligt også blive en del af forretningen i Fredericia.

”Jeg glæder mig til at arbejde tæt sammen med Ole, Lars og Tonny. Vi har samme indstilling til kunderne og opgaverne. Vi håber selvfølgelig på, at vi kan drage nytte af hinandens viden og finde nogle fornuftige samarbejdsfordele i fremtiden. Mine gutter har sagt ’ja til en ny tørn’ – så vi glæder os til at få os etableret som CR Electric i Fredericia fra og med 1. februar”, fortæller Lars Vittrup.

Fastholdelse og mandskabspleje

Det er vigtigere end nogensinde at skabe gode forudsætninger for rekruttering og mandskabspleje. CR Electric vil nu kunne rekruttere landsdækkende fremadrettet i alle 4 forretningsenheder og dette område vil være højprioritet i 2022. CR Electric i Fredericia vil blive ledet af Lars Vittrup og Simon Hedegaard med en medarbejderstab på 20-25 mand.

-AKJ

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

PHOENIX CONTACT

Sponseret

SPTH i Twin design med Push-in tilslutning

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Installator.dk

Batterier løfter 63 A nettilslutning til 360 kW ladekapacitet

Installator.dk

Direktør stopper i kriseramt forsyningsselskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Kolding)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus