Damixa vinder tre internationale designpriser

Tre Damixa-armaturer har modtaget international hæder for bedste produktdesign 2016.

Damixas Slate Pro ses til venstre, Tradtition i midten og A-Pex til højre. Foto: Damixa..

Damixa, dansk producent af armaturer og termostater, har med to køkkenvandhaner og et brusesystem netop vundet tre Red Dot Awards i kategorien ’Bedste produktdesign 2016’, oplyser virksomheden i en pressemeddelelse.

Det er Damixas køkkenvandhaner Slate Pro og Tradition samt brusesystemet A-Pex, der hiver de tre priser hjem. Damixa har før vundet Red Dot-priser, nemlig otte gange, men det er første gang, at virksomheden modtager tre priser på samme tid:

Læs også: Damixa-vandhane får international designpris

”Red dot er den mest prestigefyldte, internationale designpris, så vi er utroligt stolte over at få hele tre designpriser på én gang. Det er Damixas strategi at bringe nye innovative produkter på markedet hvert år, så det er en vigtig milepæl for os”, siger Ole Sander, administrerende direktør i FM Mattsson Mora Group Danmark, der er firmaet bag Damixa.

I alt var 5.100 produkter fra hele verden indstillet i 31 kategorier. Priserne uddeles af et 41 mand stort dommerpanel, og efterfølgende bliver vinderprodukterne udstillet på Red Dot-museet i Essen i Tyskland.

- KLZ

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

SG lukker produktionen i Odense

Installator.dk

Grossisterne sælger mere – men milliarder er forsvundet fra bundlinjen

Installator.dk

Minister: Flere elmaster - hurtigere

Installator.dk

1.500 elkunder blev flyttet ved en fejl. Nu kommer de tilbage

Installator.dk

AI-drevet digitalisering skyller ind over produktionsgulvene

Installator.dk

Norlys udnævner ny direktør for energiforretningen

Installator.dk

Begrænset netadgang sat på pause for større elkunder

Installator.dk

50-årig elkabel fejres i Danmark – men fremtiden er omstridt i Norge

Installator.dk

Fjernvarmen kræver højere prioritet i elnettet

Installator.dk

Velkommen-koncernen er nu erklæret konkurs

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle