Danfoss-ikon fylder 75

Radiator-termostaten fylder 75 år og er i dag blevet en del af Danfoss' DNA.

Danfoss udviklede radiatortermostaten i 1943 og har siden produceret cirka 350 millioner eksemplarer af det ikoniske produkt. Foto: Danfoss..

I 1943 opfandt grundlæggeren af Danfoss, Mads Clausen, verdens første radiatortermostat. 75 år senere er det et produkt, som alle kender.

”Den første prototype på verdens første radiatortermostat blev afprøvet på min fars kontor. Det blev startskuddet til verdens første termostatiske ventil til styring af temperaturen i en stue. Den egentlige markedsføring begyndte i 1952, hvor radiatortermostaten blev lanceret som et apparat, der sparer penge og gør opholdet i centralopvarmede lokaler behageligere, og så gik det ellers ud over stepperne”, fortæller Jørgen Mads Clausen, bestyrelsesformand i Danfoss.

Læs også: Danfoss vil fremme digitalisering af fjernvarmen

Alene i Europa findes i dag mere end 500 millioner radiatorer med manuelle og ikke-regulerede ventiler. Radiatortermostaten er blevet Danfoss’ DNA og det mest synlige eksempel på, at vores teknologier sætter verden i stand til at få mere ud af mindre.

Kan spare 12 milliarder euro
En rapport fra European Building Automation Controls Association viser, at hvis man installerede termostater på alle radiatorer, ville europæerne kunne spare 12 milliarder euro og 130 TWh energi om året. Opgraderingen ville nedbringe Europas årlige CO2-udledning med 29 millioner tons - og investeringen ville have tjent sig ind på bare to år.

”Det er en styrke for Danfoss at have været på markedet i så mange år, og der er masser af Danfoss DNA og kulturarv også i vores helt nye elektroniske termostater. Mads Clausen udviklede den førende teknologi i varmestyringen og den intuitive drejebevægelse på termostaten, der gør den nem at betjene. Den viden og teknologi har vi nu overført til vores helt nye elektroniske termostater. På den måde følger vi med udviklingen helt i tråd med forbrugernes ønsker”, siger Anders Barkholt, vice president, Danfoss Radiator Thermostats.

Læs også: Danfoss vinder Danish Design Award

Produktet blev patenteret og bragte Danfoss i førerpositionen, da radiatortermostaten blev sat i masseproduktion. Danfoss har siden 1943 produceret cirka 350 millioner eksemplarer af ikonet. Seneste version er den intelligente radiatortermostat Danfoss Eco.

 -JM

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

10.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

3200W DC/AC inverter med indbygget UPS-funktion

10.07.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Installer, indstil og glem det: Ny timerafbryder fra LK FUGA

08.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

2200W DC/AC inverter med indbygget UPS funktion

08.07.2025Installator.dk

PowerGo klar med 300 nye ladepunkter

08.07.2025Eaton Electric Danmark

Sponseret

Ny rapport: Elnettet står over for to massive udfordringer

06.07.2025Alcadon ApS

Sponseret

Så du webinaret med STL og Alcadon?

04.07.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Elegant spejlbelysning med integreret LED

04.07.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

CCS megawatt ladekabler op til 1.000 kW – High Power Charging genopfundet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup