Dansk badeværelseskoncern køber branchekollega i Sverige

Gennem et opkøb af svenske INR, ønsker Dansani at styrke sin position i Norden og udbygge salget på nye markeder i fremtiden.

Med INR som en del af virksomhedsprofilen, forventer Dansani at opnå en samlet omsætning på 500 millioner kroner i Norden..

Dansani har offentliggjort, at de opkøber den svenske baderumsproducent INR. På den korte bane er målet at fokusere på den eksisterende forretning samt at styrke samarbejdet mellem parterne. På længere sigt er det ambitionen at ekspandere yderligere på markeder i Mellemeuropa.

”INR er et perfekt match for Dansani, og de to virksomheder supplerer hinanden både på sortiment, markedspositioner og kultur. Med købet bliver Dansani/INR en markant spiller i vores produktkategorier og primære markeder. Enheden Dansani/INR får en størrelse og en styrke, som er nødvendig for at udbygge salget på vore markeder og ekspandere til nye markeder”, siger administrerende direktør i Dansani, Carsten Friis og fortsætter:

Læs også: Ny direktør for Teknikhuse i Kemp & Lauritzen

”At Dansani bliver den nye ejer af INR, er det bedst mulige scenarie. Sammenlægningen giver et markant løft for både medarbejdere og kunder, og især for vores kunder vil det betyde, at begge virksomheder kan tilbyde en større bredde i produktsortiment, service og kompetencer”.

Med opkøbet forventer Dansani at runde en samlet omsætning på 500 millioner kroner i Danmark, Norge, Sverige og Finland.

- HCL

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Batterier går fra tilvalg mod standard: Grossist oplever markant skift i efterspørgslen

Installator.dk

Batterier går fra tilvalg mod standard: Grossist oplever markant skift i efterspørgslen

Installator.dk

Fenagy vil byde på Kredsløbs store varmepumpeprojekt

Installator.dk

Venstre fastholder: Vil ikke gennemtvinge udfasning af gasfyr

Installator.dk

Geberit lancerer forbrugerkampagne på tv og streaming

Installator.dk

Vattenfall vinder udbuddene af havvindmølleparker

Installator.dk

EWII: Akutplan for elnettet risikerer at bremse den grønne omstilling

Installator.dk

Green Power Denmark henter ny vice adm. dir. i Miljøministeriet

Installator.dk

Andersen & Heegaard får ny international ejer

Installator.dk

Fjernvarmepuljen åbner med fordoblet støttebeløb

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle