Dansk badeværelseskoncern køber branchekollega i Sverige

Gennem et opkøb af svenske INR, ønsker Dansani at styrke sin position i Norden og udbygge salget på nye markeder i fremtiden.

Med INR som en del af virksomhedsprofilen, forventer Dansani at opnå en samlet omsætning på 500 millioner kroner i Norden..

Dansani har offentliggjort, at de opkøber den svenske baderumsproducent INR. På den korte bane er målet at fokusere på den eksisterende forretning samt at styrke samarbejdet mellem parterne. På længere sigt er det ambitionen at ekspandere yderligere på markeder i Mellemeuropa.

”INR er et perfekt match for Dansani, og de to virksomheder supplerer hinanden både på sortiment, markedspositioner og kultur. Med købet bliver Dansani/INR en markant spiller i vores produktkategorier og primære markeder. Enheden Dansani/INR får en størrelse og en styrke, som er nødvendig for at udbygge salget på vore markeder og ekspandere til nye markeder”, siger administrerende direktør i Dansani, Carsten Friis og fortsætter:

Læs også: Ny direktør for Teknikhuse i Kemp & Lauritzen

”At Dansani bliver den nye ejer af INR, er det bedst mulige scenarie. Sammenlægningen giver et markant løft for både medarbejdere og kunder, og især for vores kunder vil det betyde, at begge virksomheder kan tilbyde en større bredde i produktsortiment, service og kompetencer”.

Med opkøbet forventer Dansani at runde en samlet omsætning på 500 millioner kroner i Danmark, Norge, Sverige og Finland.

- HCL

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Andel fyrer mangeårig Clever-direktør

Installator.dk

Brødrene Dahl styrker køleforretningen

Installator.dk

Bravida sætter strøm til varebilerne = markant lavere omkostninger og gladere montører

Installator.dk

Mind Energy: Varm og tør sommer kan presse elpriserne op

Installator.dk

TEKNIQ: Rekrutteringspresset letter – men installationsbranchen mangler stadig folk

Installator.dk

Fremtidens varebiler 2026: Grønne, digitale og klar til nye forretningsbehov

Installator.dk

Daikin åbner nyt trænings- og oplevelsescenter i Fredericia

Installator.dk

Kemp & Lauritzen vinder seks priser ved Danish Digital Awards

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Installator.dk

Caverion sikrer sig millionordre på dansk datacenterudvidelse

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle