Dansk Byggeri: Skolernes dårlige indeklima kalder på kommunal prioritering

Selvom der fra tid til anden renoveres på landets folkeskoler, er indeklimaet stadig et markant problem, der går ud over elevernes koncentration og indlæring. Og det er noget, kommunerne bør forholde sig til, mener Dansk Byggeri.

Vil man sikre et ansvarligt indeklima og en bedre indlæring hos eleverne, bør man installere bedre og velfungerende ventilationssystemer, vurderer Realdania. Arkivfoto..

Lange skoledage i bygninger, der ikke er egnet til lange ophold på grund af dårligt indeklima, er et problem, som kommunerne er nødt til at forholde sig til, mener foreningen for bygge-, industri- og anlægsvirksomheder, Dansk Byggeri.

Således viser en ny undersøgelse fra den almennyttige erhvervsdrivende forening Realdania, at indeklimaet i de danske folkeskoler er et udtalt problem, der i sidste ende går ud over elevernes koncentration og indlæring:

”Vi har fået en undersøgelse på bordet, som dokumenterer, at der i 91 procent af klasseværelserne i løbet af dagen er CO2-koncentrationer, som klart overstiger de tilladte grænseværdier, som myndighederne anbefaler. Det er et stort problem, og det bør vi naturligvis reagere på”, siger Michael H. Nielsen, der er direktør i Dansk Byggeri.

Læs også: Det er tid til et opgør med dårligt indeklima

Flere hundrede skoler bør renoveres
Hos Dansk Byggeri anslår man, at flere hundrede skoler og flere tusind klasseværelser bør renoveres, så man kan sikre et forsvarligt indeklima og dermed en bedre indlæring hos eleverne.

Ifølge Realdanias opgørelser vil man kunne løse en stor del af problemet ved at installere bedre og velfungerende ventilationssystemer:

”Men da mange af folkeskolerne er over 40 år gamle, skal kommunerne regne med betydelige omkostninger. Dansk Byggeri vurderer, at det vil koste i omegnen af to milliarder kroner at sikre et sundt indeklima til alle. Til gengæld er de penge givet godt ud, fordi det vil kunne ses direkte i elevernes trivsel og evne til at lære”, siger Michael H. Nielsen.

Derfor anbefaler man hos Dansk Byggeri, at de danske kommuner laver et kvalitetstjek og en handlingsplan for den enkelte skole, hvor man tager højde for, at måden at drive skole på har ændret sig, siden de blev bygget.

- EL

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

19.06.2025Genvex

Sponseret

Nu banker sommeren på døren – er dit ventilationsanlæg klar til varmen?

03.06.2025Geovent

Sponseret

Frisk luft til Herlufsholms Idrætscenter – helt enkelt!

22.05.2025Geovent

Sponseret

Vi skaber løsninger, der gør en forskel – nu med EU-patent på vores ESA-arm!

08.05.2025Genvex

Sponseret

Combi Blueline – ventilation, køl, varme og varmt brugsvand i ét anlæg

08.05.2025Geovent

Sponseret

Moores Biscuits reducerede energiforbruget med 30% - med en løsning fra Geovent

07.05.2025Genvex

Sponseret

Mød Genvex på VVS’25

06.05.2025H. Jessen Jürgensen A/S

Sponseret

Fancoils som alternativ til radiatorer i luft-til-vand-anlæg

02.05.2025KE Fibertec AS

Sponseret

KE Fibertec lander flot resultat i et ujævnt år

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
ECIT Consulting A/S
Webinar
Effektiv dokumentation af processer med Page Scripting i Microsoft Business Central

ECIT inviterer dig til et informativt webinar, hvor vi præsenterer den nye Page Scripting funktion i Microsoft Business Central. Lær, hvordan du kan bruge denne funktion til at dokumentere og teste dine forretningsprocesser effektivt, sikre kontinuerlig drift og undgå nedetid ved implementering af nye opdateringer.

Dato

09.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

26.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup