Dansk Energi: 5 skarpe om verdens vedvarende energi

I en ny rapport ridser det Internationale Energiagentur situationen op for verdens grønne energi. Det går stærkere end nogensinde med at sætte vindmøller og solceller op – og alligevel ikke hurtigt nok.

Om fem år vil den grønne energikapacitet være vokset 60 procent i forhold til 2020. Foto: Arkivfoto .

Ny rekord i 2021

Trods stigende omkostninger på mange komponenter i fremstillingen af solcellepaneler og vindmøller blev der i 2021 tilført mere ny kapacitet end nogensinde før med 290 gigawatt (GW), vurderer Det Internationale Energiagentur (IEA) i en ny rapport om vedvarende energi.

”Det er endnu et tegn på, at en ny global energiøkonomi er under udvikling. De høje priser på varer og energi, vi ser lige nu, rummer nye udfordringer for den vedvarende energiindustri, men dyrere fossil energi er på den anden side med til at gøre grøn energi endnu mere konkurrencedygtig”, siger IEA’s Executive Director Fatih Birol.

Grøn energi indhenter fossil energi og atomkraft i 2026

Om fem år vil den grønne energikapacitet være vokset 60 procent i forhold til 2020 - til 4.800 GW. 2026 bliver også året, hvor den samlede grønne kapacitet, når samme niveau, som al fossil kapacitet og atomkraft har i dag.

Af den samlede nye grønne kapacitet på 290 GW er cirka 160 GW –  60 procent - solceller. I klart de fleste af verdens lande er storskala-solenergi den billigste måde at tilføje ny elkapacitet på, konstaterer IEA, der også ser politiske incitamenter i Kina, Indien og EU skubbe solprojekter i mindre skala frem i virksomheder og boliger.

Havvand bliver global

Den samlede mængde af havvind tredobles frem til 2026 og kommer om fem år til at udgøre en femtedel af det samlede globale vindmøllemarked.

I alt forventer IEA, at der i 2026 tilføres 21 GW ny havvindskapacitet svarende til 21 parker på størrelse med Thor. Udover de store nuværende markeder i EU og Kina vil havvind blomstre i bl.a. USA, Taipei, Korea, Vietnam og Japan.

Der skal stadig meget mere til

Trods den grønne energis fremmarch lægger IEA ikke skjul på, at tempoet skal yderligere op, hvis verden skal nå at omstille sig i en grad, hvor vi ikke er CO2-udledende om mindre end 30 år.

”Globalt er de årlige kapacitetsudvidelser, der er nødvendige frem til 2026 i vores Net Zero Emissions by 2050-scenarie 80 procent højere, end det vi ser i vores nuværende hovedscenarie”, noterer IEA.

-AKJ

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup