Dansk-svensk bruseteknologi skal åbne døre til B2B-markedet

I samarbejde med danske Unidrain har den svenske virksomhed Orbital Systems udviklet et revolutionerende brusesystem, der genbruger vandet.

Brusesystemet Orbital Shower genbruger vandet, og særligt på hoteller betyder det store vandbesparelser. Foto: Orbital Systems..

Orbital Shower er navnet på et højteknologisk brusesystem, der analyserer, renser og recirkulerer vandet, så vi sparer både vand, energi og i sidste ende penge. Bag opfindelsen står det svenske teknologifirma Orbital Systems.

Løsningen fungerer ved, at det vand, der løber ned i afløbet, bliver målt af sensorer 20 gange i sekundet. På den måde afgøres det, hvor stor en del af vandet man kan genbruge. Men for at det hele kan lade sig gøre, må vandets rejse starte i et afløb udviklet til formålet. Og det er her, den danske designvirksomhed Unidrain kommer ind i billedet.

Vandets vej gennem Orbital Shower:

1) Vandet lander i gulvafløbet, der sikrer, at den værste snavs filtreres fra

2) Vandet ledes herefter til en boks i afløbet, hvor vandet analyseres af sensorer

3) Sæben filtreres fra, og det ikke-genbrugelige vand ledes til kloakken

4) Det genbrugelige vand ledes derimod ind i en større boks, som enten sidder i eller udenpå væggen. Derefter ledes det igennem et mikronfilter, der fjerner partikler ned til én mikron

5) Vandet passerer videre gennem et UV-behandlingssystem, hvor bakterierne slås ihjel

6) Vandet varmes op (dog kun de få (ca. 2-4) grader, det har mistet i processen)

7) Vandet kan bruges på ny

”Vi har udviklet et specialafløb i særlige dimensioner, som er tilpasset Orbitals brusesystem. Risten er dybere og består af smallere riller. På den måde opfanges mere skidt og snavs, inden vandet ledes til sensorerne”, fortæller Unidrains adm. direktør Henrik Handschuh.

Sparer 56.000 liter vand på tre måneder

Brusesystemet er særligt fordelagtigt på hoteller, da der er store mængder vand at spare. På hotel Axel Guldsmeden i København er systemet allerede installeret. Og her har man i løbet af tre måneder sparet 56.000 liter vand.

”Vi har store forventninger til særligt hotelbranchen og ikke mindst samarbejdet med Unidrain. Med vores teknologi og deres specialfremstillede afløb har vi et rigtig godt udgangspunkt og nogle stærke kræfter bag. Jeg kan allerede løfte sløret for, at endnu et hotel i København snart kan byde gæsterne velkomne med vores system på samtlige badeværelser”, fortæller Mehrdad Mahdjoubi, der er grundlægger af Orbital Systems.

-CH

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

11.11.2025Installator.dk

Faglærte fædre tager mere ansvar hjemme

10.11.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Arbejdskraft er industriens største mangelvare – men skal vi vente på flere uddannede eller tage teknologien i brug nu?

10.11.2025Installator.dk

Unidrains moderselskab fylder 80 år: Fra smede i Småland til industrikoncern

10.11.2025KlarPris

Sponseret

Digitalisering, der giver mening: Saml hele dit indkøb ét sted

07.11.2025Inspectly ApS

Sponseret

Kvalitet – hvad betyder det egentlig? 🤔

07.11.2025Installator.dk

Bravida bestiller 500 elvarebiler i rekordstor ordre

07.11.2025Installator.dk

Elektrificeringen af bilparken er i højgear

07.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Et godt arbejdsmiljø er blevet et konkurrenceparameter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle