Danskerne støtter praktisk spor til alle i folkeskolen

En ny meningsmåling viser overvældende støtte til regeringens forslag om en mere praktisk folkeskole.

Regeringen har præsenteret et nyt politisk udspil om folkeskolen. Et af hovedelementerne vil være, at eleverne i folkeskolens ældste klasser får mulighed for at skifte nogle af de teoretiske fag ud med to dage om ugen på en virksomhed eller på en erhvervsskole, hvor de kan møde udfordringer fra en praktisk verden væk fra skolebænken. Foto: 123rf.com..

Regeringen har præsenteret et nyt politisk udspil om folkeskolen. Et af hovedelementerne vil være, at eleverne i folkeskolens ældste klasser får mulighed for at skifte nogle af de teoretiske fag ud med to dage om ugen på en virksomhed eller på en erhvervsskole, hvor de kan møde udfordringer fra en praktisk verden væk fra skolebænken. 
Dét er der stor folkelig opbakning til, viser en ny survey fra Norstat på vegne af SMVdanmark, der organiserer 18.000 små og mellemstore virksomheder.

Hele 81 procent af danskerne svarer, at det er en ”god idé” eller ”meget god idé”, at alle folkeskoleelever får mulighed for at vælge et praktisk spor i udskolingen. Kun 3 procent svarer, at det er en "dårlig idé" eller "meget dårlig idé". 

Ifølge Kasper Munk Rasmussen, uddannelsesansvarlig i SMVdanmark, bør målingen bestyrke regeringen i, at der ikke skal rystes på hånden. 

”Vi kan se, at forskellige kræfter, blandt andet Danmarks Lærerforening, ønsker at reservere det praktiske spor i udskolingen til en lille gruppe af skoletrætte elever. Det vil jeg gerne advare meget imod. For det første har alle elever godt af i højere grad at lære at kombinere praktisk og teoretisk viden. For det andet er det helt afgørende, at vi ikke sender et signal om, at praktisk viden er for mere eller mindre skoletrætte elever. Derfor håber jeg, at regeringen vil føle sig bestyrket i, at de er på rette vej, når der nu er støtte fra mere end 80 procent af danskerne”, siger han og uddyber: 

”Vi har brug for, at de praktiske uddannelser i Danmark bliver et førstevalg for flere elever. De nye praktiske udskolingsspor har potentiale til at blive en motorvej til erhvervsuddannelserne på samme måde, som folkeskolen i dag er en motorvej til gymnasiet. Men det kræver, at det bliver en ret og en mulighed for alle elever. Ikke kun de skoletrætte”, siger Kasper Munk Rasmussen. 

SMVdanmark foreslår, at det praktiske spor kan starte allerede fra 7. klasse, og at erhvervsskolerne får mulighed for at udbyde hele udskolingen i folkeskolen fra 7. klasse på samme vis, som de i dag kan udbyde 10. klasse.  

Læs også: Fagforening ser frem mod mere praktisk folkeskole

Og potentialet er stort. En undersøgelse fra VIVE på baggrund af besvarelser fra over 4.000 unge viser, at 47 procent ville have valgt det praktiske spor i folkeskolen, hvis de havde haft muligheden for det. Der går cirka 150.000 unge i udskolingen. 47 procent svarer til cirka 70.000 unge. 

Der er desuden tidligere gennemført forsøg med praktiske spor i udskolingen. En evaluering viser, at eleverne oplever øget motivation, trivsel og læring, faglig progression, lavere fravær og lyst til at starte på en erhvervsuddannelse. 

- PiB

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Installator.dk

Ny kampagne sætter fokus på bedre udstyr -- til alle

Installator.dk

Klimaministeren afviser stop for gas til boligopvarmning

Installator.dk

Installatørpanelets bud på de vigtigste opgaver for en ny regering

Installator.dk

Kemp & Lauritzen genvinder stor aftale med Forsvaret

Installator.dk

Fart på salget af energibesparende løsninger

Installator.dk

Brødrene Dahl: Flere kvinder sætter kurs mod VVS-branchen

Installator.dk

Kemp & Lauritzen leverer “utilfredsstillende” 2025-resultat

Installator.dk

Energinet sætter nettilslutninger på pause: Kritisk for hele området, siger TEKNIQ

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Danvak
Gå-hjem-møde
Vandinstallationer – kvalitet, sikkerhed og materialer

Professionelle, der arbejder med vandinstallationer, står midt i skærpede myndighedskrav, stigende fokus på drikkevandssikkerhed og voksende forventninger fra både bygherrer og brugere. Danvaks fagtekniske eftermiddag giver et samlet, praksisnært overblik over netop de områder, der lige nu har størst betydning for projektering, udførelse og drift.

Dato

10.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Zenitel

Smart og sikker adgangsstyring med Zenitel Video-intercom

Dato

12.03.2026

Tid

10:00

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst