Danskerne vil have bæredygtige produkter i hjemmet

Danskerne tænker på bæredygtighed og ressourceforbrug, når de vælger produkter til badeværelset. Det viser nye analyser fra GROHE.

Det er især de ældre over 50 år og de unge under 30 år, der dagligt vurderer deres vandforbrug. Foto: GROHE..

Nye analyser fra GROHE, gennemført af Ipsos og Megafon, viser, at 77 procent af danskerne mener, at bæredygtighed har indflydelse på deres valg af nye produkter til hjemmet. Næsten 40 procent tillægger det endda stor eller meget stor betydning.
 
Men det er ikke kun ved valg af produkterne, at bæredygtighed og ressourceforbrug har stor betydning. Også forbruget af vand i brusebadet har danskernes opmærksomhed, idet hver fjerde dagligt tænker over deres vandforbrug, og halvdelen tænker på vandforbruget mindst en gang om ugen.

Det er især de ældre over 50 år, der dagligt vurderer deres vandforbrug, men også de unge under 30 har større fokus på deres vandforbrug end gennemsnittet, viser undersøgelserne.

-CH

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

12.01.2026KUDSK Service

Sponseret

Vinteren kommer

08.01.2026METRO THERM A/S

Sponseret

Oplev METRO THERMs fjernvarmeløsninger

05.01.2026Daikin Denmark A/S

Sponseret

Varmepumper i ældre bygninger: DAIKIN Altherma 3 H HT som erstatning for et oliefyr

22.12.2025Installator.dk

Massiv udbygning af elektrificering af fjernvarmen

18.12.2025Installator.dk

Dansk Fjernvarme kritiserer klimamål

17.12.2025Installator.dk

Hofor opfører hovedstadens største varmepumpe

16.12.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Ny serie af CDUs for at imødekomme de stigende krav fra HPC- og AI-arbejdsbelastninger

16.12.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Ny serie af CDUs for at imødekomme de stigende krav fra HPC- og AI-arbejdsbelastninger

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup