Danskerne vil have bæredygtige produkter i hjemmet

Danskerne tænker på bæredygtighed og ressourceforbrug, når de vælger produkter til badeværelset. Det viser nye analyser fra GROHE.

Det er især de ældre over 50 år og de unge under 30 år, der dagligt vurderer deres vandforbrug. Foto: GROHE..

Nye analyser fra GROHE, gennemført af Ipsos og Megafon, viser, at 77 procent af danskerne mener, at bæredygtighed har indflydelse på deres valg af nye produkter til hjemmet. Næsten 40 procent tillægger det endda stor eller meget stor betydning.
 
Men det er ikke kun ved valg af produkterne, at bæredygtighed og ressourceforbrug har stor betydning. Også forbruget af vand i brusebadet har danskernes opmærksomhed, idet hver fjerde dagligt tænker over deres vandforbrug, og halvdelen tænker på vandforbruget mindst en gang om ugen.

Det er især de ældre over 50 år, der dagligt vurderer deres vandforbrug, men også de unge under 30 har større fokus på deres vandforbrug end gennemsnittet, viser undersøgelserne.

-CH

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Overvejer du at skifte til fjernvarme? Få det fulde overblik i vores guide!

Installator.dk

ISH-China: Danske Frese vokser på det kinesiske marked

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle