DM i Skills kårer Danmarks bedste elektriker- og VVS-lærlinge

Nikolaj Sinding Nielsen og Martin Grambo Krongaard kunne i weekenden sikre sig sejren ved DM i Skills og dermed titlen som henholdsvis landets dygtigste elektrikerlærling og VVS-energilærling.

Årets udgave af DM i Skills trak mange interesserede til konkurrencerne – således var intet mindre end 48.000 besøgende forbi arrangementet, der løb af stablen fra den 18.-20. januar. Foto: Per Daugaard/SkillsDenmark..

Konkurrencen var tæt og de faglige færdigheder i fokus, da de danske mesterskaber for lærlinge, DM i Skills, blev afsluttet lørdag med kåringen af vinderne.

Det blev Martin Grambo Krongaard, der løb med sejren dom landets dygtigste VVS-energilærling ved DM i Skills. Foto: Per Daugaard/SkillsDenmark..

Hos elektrikerlærlingene var det Nikolaj Sinding Nielsen fra Elfirmaet PHL i Søborg, som løb med titlen, og hos VVS-energilærlingene var det Martin Grambo Krongaard fra Fredslund VVS i Aabenraa:

”Det er meget overvældende. Jeg havde ikke lige regnet med det, for jeg syntes, at jeg var kommet lidt bagefter de første par dage. Men i dag kom jeg meget godt med igen”, fortalte Nikolaj Sinding Nielsen efter kåringen.

Også hos Martin Grambo Krongaard var der glæde at spore:

”Jeg er glad og lettet over, at det er overstået. Jeg er også træt, for det har været nogle hårde dage”.

Læs også: EUC Sjælland: De unge skal kende til VVS'ernes faglighed

Mesterskaber fik 48.000 besøgende
Årets udgave af DM i Skills har trukket mange interesserede til konkurrencerne, der omfattede 42 fag. I løbet af de tre dage nåede 48.000 besøgende således forbi arrangementet, hvilket til tider var en udfordring for deltagerne:

”Man skal lige vænne sig til, at folk kigger med, og i torsdags måtte jeg tage høreværn på og bare prøve at lukke det ude. Og det virkede”, sagde Nikolaj Sinding Nielsen, der efter konkurrencen vender tilbage til Elfirmaet PHL og TEC for at færdiggøre sin uddannelse.

”Jeg synes også, at de andre deltagere var rigtig gode, men jeg var nok lidt bedre i de pressede situationer. Og så kom jeg hurtigere frem til nogle gode løsninger”, lød det fra Martin Grambo Krongaard.

"Jeg havde ikke lige regnet med det, for jeg syntes, at jeg var kommet lidt bagefter de første par dage. Men i dag kom jeg meget godt med igen", lød det fra en overvældet Nikolaj Sinding Nielsen, efter at han fik tildelt titlen som landet dygtigste elektrikerlærling. Foto: Per Daugaard/SkillsDenmark..

Håber på flere studerende
Hos brancheorganisationen Tekniq håber man, at DM i Skills kan være med til at få endnu flere dygtige unge til at vælge en erhvervsuddannelse eller en VVS-energiuddannelse:

”Vi kan jo se, at der bliver behov for flere faglærte de kommende år, og Nikolaj og Martin er, sammen med alle de øvrige finaledeltagere, helt perfekte rollemodeller”, siger Tina Voldby, underdirektør i Tekniq, og fortsætter:

”Mesterskaberne understreger også, at man med en uddannelse som VVS-energispecialist og elektriker træder ind i en branche, hvor man kommer til at stå i spidsen for den grønne omstilling og samtidig kommer til at beskæftige sig med de nyeste teknologier og intelligente løsninger”.

Læs også: DM i Skills tiltrækker nye VVS-talenter

Hun påpeger samtidig, at som følge af dette også er sikret gode job- og karrieremuligheder i fremtiden, samtidig med at de nyuddannede hele tiden kan dygtiggøre og videreuddanne sig i mange forskellige retninger:

”Fremtiden er med andre ord lys for Skills-finalisterne og deres medstuderende på elektrikeruddannelsen”, understreger hun.

- EL

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

02.03.2026Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller ansætter Jan Yde Larsen som ny Market Director for stål

02.03.2026Installator.dk

Tidligere DSB-chef bliver bestyrelsesformand i InstallatørGruppen

02.03.2026Installator.dk

Nu dominerer elbilerne totalt blandt private

27.02.2026Installator.dk

TEKNIQ: Styrkelse af rammevilkår skal i fokus i valgkampen

27.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

ALMEMO® MA104 – seneste generation datalogger fra Ahlborn

26.02.2026Avidenz A/S

Sponseret

Hurtigere overblik over virksomhedens tekniske udstyr med ny app

26.02.2026Installator.dk

AO leverer stærkt regnskab og forventer yderligere vækst

26.02.2026LAGUR A/S

Sponseret

LAGUR A/S får ny ejerkreds

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørwebinar med ELsikkerhed

Hvert år afholder ELsikkerhed en webinar-version af vores populære fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

04.03.2026

Sted

Online

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Milestone

Forbliv sikker med XProtect Open Platform Adgangskontrol

Dato

05.03.2026

Tid

10:00

Sted

Webinar

Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main