Du kender IoT – men kender du også IoVT?

Tingenes internet eller IoT tilfører som bekendt netforbindelse mellem fysiske enheder, så de kan kommunikere. Mange dele af sikrings- og overvågningsbranchen er relativt siloopdelt uden den store IoT-effekt. Men overvågningskameraer har potentialet til at skabe et Internet of Video Things (IoVT), der kan tilføre nye værdier til IoT og mange former for brugere.

Store udbydere af sky-tjenester som AWS og Microsoft Azure tilbyder nu dedikerede løsninger, der kan bearbejde, lagre og håndtere videodata. Det åbner op for helt nye muligheder for, at klassisk overvågning kan blive integreret med ikke-video systemer og ikke-video sensorer. Arkivfoto..

Der er fuldt drøn på digitaliseringen af den fysiske verden, og videokameraer har ifølge analysehuset Novaira Insights et stort potentiale for at blive en hjørnesten i tingenes internet.

Videosensorer er den sensor, der kommer tættest på det menneskelige øje. De er diskrete, kan dække store områder og kan producere metadata, som kan hjælpe med at fortolke på den fysiske verden på tværs af mange parametre.

Når videosensorer bliver kombineret med avanceret analytics, bliver resultatet noget, der minder om den menneskelige hjerne, som fortolker input fra det menneskelige øje. Teknologien er endnu langt fra på samme niveau som præcisionen i den menneskelige hjerne eller det menneskelige øje. Men der sker hele tiden store fremskridt i præcision og ydelse, og efterhånden som antallet af videosensorer, der bliver koblet sammen i økosystemer stiger, stiger softwareudviklernes muligheder for at forbedre teknologierne også markant.

Når sensorerne bliver koblet sammen
Novaira Insights forventer, at den innovative udvikling vil føre til skabelsen af mange nye video- og analytics-systemer, der vil føre til mange nye anvendelsesmuligheder og tilføre stor værdi i takt med, at de bliver integreret med tingenes internet.

Analysehuset nævner følgende eksempler på visuelle sensorer:

• Visible light og infrarøde kameraer.
• Still eller snapshot kameraer.
• Lidar sensorer (’Light Detection and Ranging’).

Sensorerne kan være placeret i mobile eller multianvendelsesenheder som for eksempel smartphones og droner, men de kan også være en del af klassiske videoovervågningskameraer.

Der foregår i øjeblikket en kraftig vækst og udbredelse af fysiske enheder med visuelle sensorer. Men mange af sensorerne er ikke koblet til et bredere netværk af systemer via et ’internet of video things’. De er begrænset til adskilte systemer, hvor de typisk tjener et specifikt formål som for eksempel et sikkerhedskamera ved en virksomhed, en butik, et privat hjem eller en offentlig myndighed.

Kameraerne kommer op i skyen
Men det er i færd med at ændre sig. Benspændene for at integrere på tværs af systemerne bliver færre og mere overkommelige. Store udbydere af sky-tjenester som AWS og Microsoft Azure tilbyder nu dedikerede løsninger, der kan bearbejde, lagre og håndtere videodata. Det åbner op for helt nye muligheder for, at klassisk overvågning kan blive integreret med ikke-video systemer og ikke-video sensorer og skabe helt nye anvendelsesmuligheder, og her er det i princippet kun ’fantasien der sætter grænser’.

Novaira Insights fremhæver IoT-netværk på tværs af byer, universitetsområder, industriområder eller individuelle bygninger som et eksempel på nye anvendelsesmuligheder af videodataene.

I en by kan den lokale myndighed for eksempel etablere et IoT-netværk som en del af et ’smart city’ koncept. IoVT-laget indsamler videodata fra et netværk af overvågningskameraer og eventuelt andre visuelle sensorer som for eksempel trafikkameraer og kameraer fra myndighedskøretøjer som ambulancer, politi, vedligeholdelse, offentlig trafik etcetera i én samlet platform. Platformen kan så overvåge, bearbejde og analysere videodataene og tilføre brugbare data til det bredere IoT-netværk.

Analysehuset McKinsey fremhæver i artiklen ”Video meets the Internet of Things”, at brug af visuelle sensorer og IoVT indtil videre finder mest anvendelse til at optimere drift i byer og produktionsmiljøer. Det kan for eksempel være trafikkontrol og ressourcehåndtering i byer, forebyggende vedligehold og førerløse køretøjer i produktionsmiljøer. Det kan også være augmented reality til træningsformål eller selvudtjekning af medarbejdere eller butikskunder

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Denne artikel er del af et tema:

Tema om sikring & overvågning 2021

Relateret indhold

14.10.2025ASSA ABLOY Opening Solutions Denmark A/S

Sponseret

Nu kan du administrere DoorBird dørtelefonerne i ASSA ABLOY Access

07.10.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

PassGate - Gør telefonen til din nøgle

07.10.2025Lan-com A/S

Sponseret

Lan-Com A/S introducer samledåse til alarm-installationer

30.09.2025Installator.dk

Regeringen hæver beredskabsniveauet til orange

29.09.2025Installator.dk

Sikkerhed i moderigtigt, komfortabelt og bæredygtigt design

29.09.2025Installator.dk

Installatører mærker stigende fokus på nødstrøm

29.09.2025DESITEK A/S

Sponseret

DEHNsense EFD – ekstra sikkerhed i arbejdet på elektriske anlæg

29.09.2025UVEX ARBEITSSCHUTZ GMBH

Sponseret

Uvex sikkerhedsbriller

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle