Du kender IoT – men kender du også IoVT?

Tingenes internet eller IoT tilfører som bekendt netforbindelse mellem fysiske enheder, så de kan kommunikere. Mange dele af sikrings- og overvågningsbranchen er relativt siloopdelt uden den store IoT-effekt. Men overvågningskameraer har potentialet til at skabe et Internet of Video Things (IoVT), der kan tilføre nye værdier til IoT og mange former for brugere.

Store udbydere af sky-tjenester som AWS og Microsoft Azure tilbyder nu dedikerede løsninger, der kan bearbejde, lagre og håndtere videodata. Det åbner op for helt nye muligheder for, at klassisk overvågning kan blive integreret med ikke-video systemer og ikke-video sensorer. Arkivfoto..

Der er fuldt drøn på digitaliseringen af den fysiske verden, og videokameraer har ifølge analysehuset Novaira Insights et stort potentiale for at blive en hjørnesten i tingenes internet.

Videosensorer er den sensor, der kommer tættest på det menneskelige øje. De er diskrete, kan dække store områder og kan producere metadata, som kan hjælpe med at fortolke på den fysiske verden på tværs af mange parametre.

Når videosensorer bliver kombineret med avanceret analytics, bliver resultatet noget, der minder om den menneskelige hjerne, som fortolker input fra det menneskelige øje. Teknologien er endnu langt fra på samme niveau som præcisionen i den menneskelige hjerne eller det menneskelige øje. Men der sker hele tiden store fremskridt i præcision og ydelse, og efterhånden som antallet af videosensorer, der bliver koblet sammen i økosystemer stiger, stiger softwareudviklernes muligheder for at forbedre teknologierne også markant.

Når sensorerne bliver koblet sammen
Novaira Insights forventer, at den innovative udvikling vil føre til skabelsen af mange nye video- og analytics-systemer, der vil føre til mange nye anvendelsesmuligheder og tilføre stor værdi i takt med, at de bliver integreret med tingenes internet.

Analysehuset nævner følgende eksempler på visuelle sensorer:

• Visible light og infrarøde kameraer.
• Still eller snapshot kameraer.
• Lidar sensorer (’Light Detection and Ranging’).

Sensorerne kan være placeret i mobile eller multianvendelsesenheder som for eksempel smartphones og droner, men de kan også være en del af klassiske videoovervågningskameraer.

Der foregår i øjeblikket en kraftig vækst og udbredelse af fysiske enheder med visuelle sensorer. Men mange af sensorerne er ikke koblet til et bredere netværk af systemer via et ’internet of video things’. De er begrænset til adskilte systemer, hvor de typisk tjener et specifikt formål som for eksempel et sikkerhedskamera ved en virksomhed, en butik, et privat hjem eller en offentlig myndighed.

Kameraerne kommer op i skyen
Men det er i færd med at ændre sig. Benspændene for at integrere på tværs af systemerne bliver færre og mere overkommelige. Store udbydere af sky-tjenester som AWS og Microsoft Azure tilbyder nu dedikerede løsninger, der kan bearbejde, lagre og håndtere videodata. Det åbner op for helt nye muligheder for, at klassisk overvågning kan blive integreret med ikke-video systemer og ikke-video sensorer og skabe helt nye anvendelsesmuligheder, og her er det i princippet kun ’fantasien der sætter grænser’.

Novaira Insights fremhæver IoT-netværk på tværs af byer, universitetsområder, industriområder eller individuelle bygninger som et eksempel på nye anvendelsesmuligheder af videodataene.

I en by kan den lokale myndighed for eksempel etablere et IoT-netværk som en del af et ’smart city’ koncept. IoVT-laget indsamler videodata fra et netværk af overvågningskameraer og eventuelt andre visuelle sensorer som for eksempel trafikkameraer og kameraer fra myndighedskøretøjer som ambulancer, politi, vedligeholdelse, offentlig trafik etcetera i én samlet platform. Platformen kan så overvåge, bearbejde og analysere videodataene og tilføre brugbare data til det bredere IoT-netværk.

Analysehuset McKinsey fremhæver i artiklen ”Video meets the Internet of Things”, at brug af visuelle sensorer og IoVT indtil videre finder mest anvendelse til at optimere drift i byer og produktionsmiljøer. Det kan for eksempel være trafikkontrol og ressourcehåndtering i byer, forebyggende vedligehold og førerløse køretøjer i produktionsmiljøer. Det kan også være augmented reality til træningsformål eller selvudtjekning af medarbejdere eller butikskunder

Techem Danmark A/S

Sponseret

Installer forbrugsmålere og hent besparelser til dine kunder også i ejendommens byggefase

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Denne artikel er del af et tema:

Tema om sikring & overvågning 2021

Relateret indhold

15.05.2025Dansk Standard

Sponseret

Skærpet fokus på OT-sikkerhed: Standarder bliver afgørende i mødet med nye EU-krav

12.05.2025ADI-AlarmSystem A/S

Sponseret

Nordic Security Integration Expo

06.05.2025Elcor A/S

Sponseret

Stabil elforsyning kræver proaktive valg – allerede i dag

30.04.2025Installator.dk

Danske Door System solgt til Assa Abloy

14.04.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

Opdatering 8.90 giver nye muligheder i Integra og Artifex

14.04.2025Bott Danmark A/S

Sponseret

Fremtiden er lastsikret

10.04.2025Installator.dk

Danish Security Fair 2025 runder de 100 udstillere

09.04.2025Elcor A/S

Sponseret

Regelmæssig service af UPS-anlæg er afgørende for driftsikkerheden

Jobmarked

Se alle

Vølund Varmeteknik A/S

Driftsleder søges til central rolle i Vølund Varmetekniks serviceteam

Som driftsleder hos Vølund Varmeteknik vil du få en central rolle i at sikre, at vores servicekunder får en professionel betjening. Du vil være ansvarlig for at afklare specielle og tidskrævende servicesager i samarbejde med eksterne teknikere og fungere som kompetenceansvarlig for disse teknikere.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

AG ELECTRIC A/S

AG Electric A/S søger ambitiøs køletekniker/overmontør

Vores hidtidige leder af vores køleafdeling er blevet ansat hos en af grossisterne i branchen, og vi søger derfor en afløser for ham.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Jarnved K/S (Svanholm Gods)

VVS´ER SØGES TIL SVANHOLM GODS

Vil du arbejde med bæredygtige projekter og vedligehold på et af Danmarks kendteste godser?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

18.05.2025

DR

Tekniker til DR Ejendomme & Service i Aarhus

I DR er vi lige nu på udkig efter en tekniker, der har lyst til at arbejde med drift og vedligehold af DRs bygning i Aarhus. Huset rummer mange spændende aktiviteter, og du vil som tekniker få mulighed for faglig udvikling og en varierende hverdag, hvor du vil prøve kræfter med omfattende teknik, herunder ventilation, køl, CTS, elforsyning, generatorer og UPS-anlæg.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

25.05.2025

Vølund Varmeteknik A/S

Bliv Projektansvarlig for fjernvarme

Vølund Varmeteknik A/S står foran en spændende rejse ind på fjernvarmemarkedet og søger nu en teknisk stærk og kommercielt tænkende Projektansvarlig.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

31.05.2025

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle