DVI Energi indgår aftale med Brødrene Dahl om salg af store varmepumper

Brødrene Dahl skal fremover stå for al rådgivning og salg af DVI-varmepumpeanlæg til det professionelle marked.

DVI Energi har leveret varmepumpeanlæg til en lang række erhvervsvirksomheder og kommuner. PR-foto. .

VVS-grossisten Brødrene Dahl og DVI Energi har indgået et samarbejde om salg af store luft/vand-varmepumper på det danske marked. Hidtil har DVI Energi selv stået for rådgivning og salg til erhvervssegmentet, men virksomheden har nu valgt at lægge hele opgaven over i Brødrene Dahls klimadivision.

Brødrene Dahl har gennem de seneste 15 år opbygget sine kompetencer på klimaområdet og har i dag to klimacentre. Hidtil har fokus været på salg af varmepumper til det private marked, men med aftalen kan Brødrene Dahl tilbyde en komplet produktportefølje i et marked med et enormt vækstpotentiale.

”Vi har oplevet en stærkt stigende efterspørgsel efter varmepumper til private boligejere og har en klar forventning om en tilsvarende udvikling i erhvervssegmentet, nu hvor det er besluttet, at varmepumper er fremtidens energiløsning. Derfor er vi meget glade for at have indgået aftalen med DVI Energi. Deres store varmepumper er utroligt fleksible og kan bygges sammen af moduler på 40 kW til præcis den løsning, man har behov for”, siger salgschef for Klima i Brødrene Dahl, Lars Pedersen.

Kunderne sparer penge og CO2
De seneste år er markedet for store luft/vand-varmepumper vokset markant, ikke mindst hos DVI Energi, hvor man har oplevet en stor vækst fra 2018 til 2019. Virksomheden har en forventning om yderligere vækst i 2020. DVI Energi har leveret varmepumpeanlæg til en lang række erhvervsvirksomheder og kommuner, herunder blandt andet Lantmännen Unibake, Jensen’s Food, Hjørring Kommune, Fårup Sommerland og Arla Mejerier. Nogle af kunderne har opnået årlige besparelser på over en halv million kroner og nedbragt CO2-udslippet med over 50 procent.

”Ved at indgå et eksklusivt samarbejde med Brødrene Dahl får vi med ét slag adgang til en stor, stærk og kompetent salgsorganisation samt en stor kundeportefølje, som kan underbygge vores vækstmål. Vi får desuden med aftalen frigivet tid og ressourcer til at fokusere yderligere på udvikling og produktion af de store varmepumper”, siger administrerende direktør i DVI Energi, Ken Thon.

Aftalen betyder i praksis, at Brødrene Dahl håndterer hele processen omkring rådgivning, salg og levering af de store varmepumper. Specialisterne hos DVI Energi vil dog stadigvæk stå til rådighed for sparring og rådgivning om varmepumpeløsningerne.

Brødrene Dahl skal ud over salg til VVS-branchen også stå for salget til den øvrige installationsbranche. Salg af varmepumpeløsninger til boligmarkedet håndteres fortsat af DVI Energi.

- JKK

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Daikin ansætter ny landechef

Installator.dk

Eltel styrker gadebelysningen i Jylland med EWII-opkøb

Installator.dk

Børsnotering tynger InstallatørGruppens første halvårsregnskab

Installator.dk

Daikin ansætter ny landechef

Installator.dk

Batteribranchen vil have nyt netprodukt fra Energinet

Installator.dk

Danskerne vil have bedre beskyttelse af energiforsyningen

Installator.dk

Verdo lukker tabsgivende energiselskab og fyrer 40 medarbejdere

Installator.dk

Solid økonomi giver det tekniske erhvervsliv plads til investeringer

Installator.dk

Teknologisk Institut overtager autorisationer

Installator.dk

Ny brancheforening vil bane vejen for flere batterier

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia