24.07.2023 | Navnenyt
Eaton udnævner intern profil som en af de yngste kvindelige ledere i Norden

Julia Kick, Eaton
Julia Kick, 31 år, forfremmes til Marketing Operations Manager hos power management-virksomheden Eaton i Søborg. Hun bliver dermed en af Eatons yngste kvindelige ledere i Norden.
I sin nye stilling får Julia Kick ansvaret for at kompetenceudvikle Eatons nordiske marketingsorganisation for at nå Eatons forretningsmål. Hun skal blandt andet arbejde på at optimere processer på tværs af Norden og Baltikum og på tværs af virksomhedens interne marketingafdelinger med henblik på at forbedre samarbejdet og sikre høj trivsel blandt medarbejderne.
Derudover er Julia Kick engageret i ’Women Adding Value at Eaton’ – et initiativ, der arbejder på at tiltrække og fremme kvinder i at opbygge succesfulde og tilfredsstillende karrierer hos Eaton.
Julia Kick kommer fra tidligere stillinger som Team Lead Digital Marketing og Digital Marketing Specialist i Norden, begge hos Eaton. Her var hun primært ansvarlig for at støtte salget af komponenter og UPS-anlæg.
Julia Kick er oprindelig fra Tyskland og uddannet fra både Copenhagen Business School og tyske Universität Passau. Privat bor hun i København, og fritiden bruger hun blandt andet på at synge i kor og dyrke thaiboksning.
El-materiel

Strømbeskyttelse til hospitaler og plejesektoren
Teknologien har radikalt ændret sundhedsvæsenet, og denne teknologi er afhængig af kontinuerlig forsyning af ren strøm. Ved strømproblemer og -afbrydelser er levering af pleje, datasikkerhed – og potentielt patienters liv – i fare.
Indhold fra partner
El-materiel

Populært kontrolrelæ bliver mere alsidigt og sikkert
Power management-virksomheden Eatons populære kontrolrelæ, easyE4, er blevet opdateret og byder nu blandt andet på flere programmeringsmuligheder, forbedret Ethernet-kommunikation og krypteret datatransmission.
Indhold fra partner
Arbejdsredskaber

Eatons første CO2-neutrale UPS-fabrik står klar i 2023
Efterspørgslen på energilagringssystemer og intelligente UPS-løsninger stiger. Derfor bygger power management-virksomheden Eaton helt nye produktions- og forskningsfaciliteter i Finland, der samtidig bliver Eatons første CO2-neutrale fabrik i verden. Fabr
Indhold fra partner
El-materiel
Eatons nye DILH-kontaktorer effektiviserer løsninger til vedvarende energi
Power management-virksomheden Eaton udvider sin DILH-serie af kontaktorer med to nye DILH600- og DILH800-kontaktorer, som er ideelle til vedvarende energiapplikationer.
Indhold fra partner
Energi

Power management-virksomhed åbner nyt nordisk supportcenter
Den europæiske energiomstilling tager fart. Derfor slår power management-virksomheden Eaton dørene op for et supportcenter i Estland, der skal hjælpe kunder i Norden og Baltikum med omstillingen til et CO2-neutralt energisystem.
Indhold fra partner
Arbejdsredskaber
Datacentre er klar til at sende grøn strøm retur til elnettet
Datacentrene tager nu et vigtigt skridt i den grønne retning med intelligente UPS-teknologier, der gør det muligt at levere overskudsstrøm tilbage til elnettet. Det viser en ny rapport fra power management-virksomheden Eaton.
Indhold fra partner