El-ulykker skaber højere sygefravær

Elulykker kan få mærkbare og langvarige konsekvenser, viser delresultat fra en stor undersøgelse.

Ifølge forskerne er der tale om ’robuste resultater’. Og de forstærkes, når de alvorligste ulykker undersøges for sig. Foto: Arkiv..

Personer, der har været ude for en elulykke, har både mere sygefravær og flere lægebesøg end andre men også en lavere arbejdsmarkedstilknytning.

Så klar er opsummeringen af et delresultat fra en stor undersøgelse af følger efter elulykker. Undersøgelsen gennemføres af forskere på Universitetsklinikken Arbejdsmedicin, Regionshospitalet Herning, i samarbejde med Dansk El-Forbund (DEF), og delresultatet omtales i fagbladet Elektrikeren.

Tendensen ses både lige efter ulykken og fem år efter. Den ses også, uanset om personer med elulykker bag sig sammenlignes med personer med andre ulykker eller med personer i samme beskæftigelse.

Konklusionen er så klar, at forbundssekretær Lene Christiansen, der i DEF har været involveret i projektet, tør konstatere, at den underbygger den antagelse, der lå forud.

”Vi har hele tiden vidst, at elulykker er usunde både på kort og på længere sigt. Men der har manglet videnskabelig dokumentation for sammenhængen mellem stød og blandt andet efterfølgende sygdom. Den sammenhæng ser ud til at blive klart bestyrket her”, siger hun med det forbehold, at hun har set opsummeringen og ikke detaljerne.

Ifølge forskerne er der tale om ’robuste resultater’. Og de forstærkes, når de alvorligste ulykker undersøges for sig.

Resultaterne kommer fra et registerstudie, der er lavet sideløbende med en kombineret spørgeskema- og forløbsundersøgelse. Her deltog en stor gruppe DEF-medlemmer fra efteråret 2019 frem til forsommeren 2020. Resultatet af denne del afventes fortsat.

I registerstudiet undersøgte forskerne 14.112 elulykker over en periode på 18 år via Landspatientregistret, Arbejdstilsynets register over anmeldte arbejdsulykker, DREAM-registret og Sygesikringsregistret. Personerne med disse ulykker blev sammenlignet med personer, der har været ude for andre typer ulykker og personer med tilsvarende beskæftigelse.

-CH

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Annonce

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Gratis webinar: Hvad betyder kravet om dataopsamling for dig som elinstallatør?

De nye krav til dataopsamling rammer direkte ned i hverdag – de påvirker dine byggeprojekter, din dokumentation og den måde, du rådgiver dine kunder på.

Dato

18.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark