EL:CON køber odenseanske Intelligent Bygningsautomatik

Med købet af Intelligent Bygningsautomatik vil El:Con styrke sine kompetencer inden for de tekniske specialområder bygningsautomatik og CTS - og det er noget, der kan komme køberne til gode, mener adm. direktør.

Ved at købe Intelligent Bygningsautomatik, der har base i Odense, bliver El:Con nu landsdækkende med afdelinger i både Jylland, på Fyn og Sjælland. Foto: El:Con..

Hos el-virksomheden El:Con har man netop indgået en aftale om at overtage virksomheden Intelligent Bygningsautomatik, der til daglig har base i Odense.

Med købet er det planen, at El:Con skal styrke sin eksisterende forretning inden for bygningsautomatik, digitalisering, IoT og industri 4.0 – og det er noget, der kan komme køberne til gode, mener adm. direktør Jesper Knudsen:

”Vi bliver landsdækkende med afdelinger i Jylland, på Fyn og Sjælland, og kan således tilbyde kunderne løsning af alle typer opgaver inden for bygningsautomatik samt el-tekniske totalleverancer”, siger han og fortsætter:

”Fremover kan vi i højere grad imødekomme vores kunders behov – uanset om det er tekniske løsninger eller mere traditionelle opgaver inden for energioptimering”.

Læs også: Bravida køber jysk el-installationsvirkomhed

Jesper Knudsen påpeger samtidig, at de teknologinære kompetencer er en afgørende del af den fremtidige vækst hos El:Con, hvorfor købet af Intelligent Bygningsautomatik er en central del af virksomhedens strategi om i fremtiden at kunne tilbyde kunderne komplette el-tekniske løsninger.

Intelligent Bygningsautomatik har i dag 12 specialiserede medarbejdere inden for bygningsautomatik med primært fokus på Fyn og Sjælland. Med opkøbet bliver El:Cons samlede CTS-afdeling et af de største TREND Technology Centre i Danmark.

De nuværende ejere i Intelligent Bygningsautomatik, Morten Bang Holmtoft og Ebbe Andersen, fortsætter som henholdsvis salgschef og teknisk chef i El:Cons CTS afdeling.

- EL

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Brændstofkrise får installatører til at kigge mod elvarebiler

Installator.dk

Lighthouse vinder Den Danske Lyspris 2025

Installator.dk

Næstformand går efter formandsposten

Installator.dk

El-Team Vest bliver nordisk base for britisk koncern efter opkøb

Installator.dk

Ahlsell får grønt lys til opkøb og styrker position i arbejdstøj

Installator.dk

Koble styrker position i Midtjylland med ny partner

Installator.dk

El & Teknik 2026: Hele branchen samles om elektrificering og energieffektivitet

Installator.dk

Lykketoft går i rette med hård kritik af Energinet

Installator.dk

Forsinket elnet bremser fjernvarmens elektrificering

Installator.dk

Rigsrevisionen i skarp kritik af Energinet og ministerie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle