To elvarebiler sprænger 300 km-muren

Nu har to mærker elektriske 1 tons-varebiler med rækkevidde plus 300 kilometer på programmet.

Salgschef for varebiler hos Peugeot Danmark, Sten Schwaner, ser frem til at kunne introducere den elektriske varebil. Foto: Peugeot..

De to nye elvarebiler er Peugeot e-Expert og den kinesiske Maxus eDeliver3. Det skriver Motormagasinet, som har testet de to efter den nye målemetode WLPT.

Peugeot e-Expert

e-Expert elvarebilen er baseret på en PSAs EMP2 platform, der giver mulighed for forskellige drivlinjer, som Peugeot skriver i en pressemeddelelse. Teknologien i e-Expert er udstyret med en 100 procent elektrisk motor med en ydelse på 136 hk og et drejningsmoment på 260 Nm. Tophastigheden er 130 km/t og accelerationen er 0-100 km/t er på 13,1 sekunder.
Salgschef for varebiler hos Peugeot Danmark, Sten Schwaner, ser frem til at kunne introducere den elektriske varebil.

”Rent produktmæssigt har den nogle unikke egenskaber, som blandt andet giver mulighed for at trække en 1.000 kilo trailer. Herudover forventer vi, at den får en rigtig fornuftig TCO (total cost of ownership, red.), både i forhold til e-konkurrenter og konventionelle varebiler. Vi mærker allerede interesse fra kunderne og har allerede modtaget de første bestillinger, så vi glæder os til at kunne vise den frem in real life sidst på året”, siger han.

e-Expert tilbyder som den første Peugeot valget mellem to forskellige rækkevidder (WLTP beregnet): 230 km med et 50 kWh batteri eller 330 km med et 75 kWh batteri. Grundet varmereguleringen af batteriet er det muligt at lynlade e-Expert, så det blot tager 30 minutter at lade batteriet fra 0 til 80 procent. Uanset hvilken batteripakke, der vælges, er pladsen bevaret i både kabine og varerum. Batteriet har en garanti på 8 år eller 160.000 kilometer for 70 procent af ladekapaciteten.

Maxus eDeliver3

e-Deliver 3 findes i to forskellige længder med varerumsvolume på 4,8 og 6,3 kubikmeter, og op til 1.000 kilo nyttelast. Batteripakker på 35 og 52,5 kWt giver god rækkevidde.

Maxus e-Deliver 3 har en klasseledende rækkevidde på op til 344 kilometer (WLTP urban), afhængig af hvilken batteristørrelse og længde du vælger på bilen.

Du kan vælge mellem to køremoduler – normal og øko. Her kan du selv bestemme, hvor økonomisk du ønsker at køre.

-CH

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

PHOENIX CONTACT

Sponseret

Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters” – effektive forbindelser til the All Electric Society

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Installator.dk

Caverion vinder højspændingsordre til 67 millioner kroner

Installator.dk

Energinet kræver 150 millioner efter ulovligt prissamarbejde

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Digitale forretningsstrategier og -modeller

Vil du have bedre forståelse for digital transformation og digitale strategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at vurdere og definere digitale forretningsstrategier, der skaber værdi for din virksomhed.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Roskilde)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Roskilde Park, Ved Ringen 2, 4000 Roskilde

Luxtek ApS
Kursus
Certificeringskursus i KNX

Få en officiel KNX-certificering hos Luxtek

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Maglebjergvej 13, 2800 Kgs. Lyngby

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

04.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut i Taastrup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup