Emballage til stål- og metalplader er blevet mere bæredygtig

Plastark til at beskytte stål- og metalplader mod skader på vej ud til kunderne, fremstilles nu med en høj andel af genbrugsmateriale.

Plastark med en høj andel af genbrugsmateriale bruges til at beskytte stål- og metalplader. Foto: Lemvigh-Müller .

Sort er det nye grønt – i hvert fald når det handler om de såkaldte kanalplastark, som beskytter stål- og metalplader mod skader på deres vej ud til kunderne.

Kanalplastarkene fra stål- og teknikgrossisten Lemvigh-Müller har skiftet farve fra rød til sort. Forklaringen er, at arkene, som tidligere bestod af 100 pct. nyproduceret plast, nu er fremstillet af 55-65 pct. genbrugsmateriale. Og da genbrugsmaterialet kan have alle tænkelige farver, er eneste mulighed for at opnå et ensartet slutprodukt at farve det sort.

Mindre belastning af miljøet
Resultatet er mindre miljøbelastning, uden at der er gået på kompromis med kanalplastarkenes beskyttende egenskaber, og det er afgørende for Martin Søndergaard, logistikchef hos Lemvigh-Müller.

”Når vi udskifter en traditionel emballage med en bæredygtig, er det en forudsætning, at den beskytter produkterne tilstrækkelig godt. Men vi holder øje med udviklingen og skifter emballage, hvis det er teknisk muligt og økonomisk forsvarligt. Kanalplastarkene er et eksempel på, at det kan lade sig gøre,” siger Martin Søndergaard.

Kanalplastarkene bruges som underlag på de paller, stålpladerne pakkes på, samt som øverste lag og beskytter mod vejr og vind samt mod skader og ridser under transporten. Det er nødvendigt at fremstille arkene i plast, fordi det i modsætning til fx pap ikke opsuger fugt, som kan føre til korrosion på pladerne. Genbrugsmaterialet suppleres dog stadigvæk med ny plast for at sikre tilstrækkelig styrke og kvalitet.

Samtidig med skiftet til plast med højere genbrugsandel er tætheden reduceret lidt. Det betyder, at stål- og teknikgrossisten skærer forbruget af materiale til kanalplastark ned med mere end 12 tons på årsbasis. Dertil kommer en betydelig miljøgevinst i form af 63 pct. reduceret CO2-udledning, 68 pct. reduceret energiforbrug og 79 pct. lavere vandforbrug for genbrugsandelen af plastmaterialet.

-AKJ

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Integreret belysning til Troldtekt- og træbetonlofter

Installator.dk

Kameraer, biometri og cyberkrav: Sikkerhedsmarkedet skifter gear i 2026

Installator.dk

Energistyrelsen skærper sikkerhedsopfordring til energisektoren

Installator.dk

TEKNIQ: Hybride trusler skærper kravene til sikring af kritisk infrastruktur

Installator.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

Installator.dk

Bravida runder 1.000 elbiler

Installator.dk

Lemvigh-Müller åbner to nye butikker i Østjylland

Installator.dk

Netselskaber vil betale kunder for at skrue ned for strømmen

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup