Energiforbruget steg i de første ni måneder af 2021

Energiforbruget steg med 5,3 procent i de første ni måneder af 2021 i forhold til samme periode sidste år. Forbruget af alle brændsler steg også i denne periode.

Dårlige vejrforhold har medført mindsket energiproduktion fra landets vindmøllenetværk. Foto: Arkivfoto..

Koldere vejr og dårlige vindforhold sammenlignet med sidste år har forårsaget forhøjet energiforbrug i de første ni måneder af 2021, oplyser Energistyrelsen i en pressemeddelelse. I samme periode steg forbruget af olie, naturgas, kul og vedvarende energi med henholdsvis 1,0; 3,6; 29,4 og 8,7 procent.

Den mindskede produktion af strøm fra vindmøller i 2021 har nødvendiggjort en øget produktion i landets kulkraftværker, hvis samlede energiproduktion steg med 32,1 procent i årets første 9 måneder. Til sammenligning faldt vindkraftproduktionen med 9,1 procent, på grund af ringe middelvindhastighed. Der tegner sig et lignende billede for olie- og naturgasproduktionen, hvis produktion faldt med henholdsvis 14,1 og 9,5 procent i perioden. Faldet i vindkraftproduktion har desuden medført en stigning i det samlede energiforbrug, da vindkraftanlæg – modsat kul, gas og biomasse – ikke medfører et tab af brugbar energi.

Coronakrisen afspejles i forbruget

Selvom energiproduktionen fra landets vindmøllenetværk faldt i perioden, var forbruget af jetbrændstof dog også lavt. Det skyldes formentlig coronakrisen, som for alvor fik sit indtog i første kvartal af 2020, og som forhindrede mange i at rejse med fly. Ved afslutningen af 3. kvartal i 2021 steg forbruget atter engang, men nærmer sig endnu ikke de gennemsnitlige niveauer, der er blevet registreret i samme periode i de sidste fem år. Samlet set er forbruget af jetbrændstof 56 procent lavere end gennemsnittet i denne periode. Faldet afspejles også for diesel- og fyringsolie samt benzin, der henholdsvis er faldet med 2,1; 4,3 og 3,5 procent i forhold til de sidste fem år.

-AKJ

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

20.11.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

18.11.2025Installator.dk

Andel Energi åbner fysiske butikker

12.11.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

05.11.2025Condair A/S

Sponseret

Sådan kan du undgå problemer forårsaget af vinterens tørre indeklima

29.09.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric lancerer nye referencedesigns med integreret energistyring og væskekøling

16.09.2025Installator.dk

Ny metode giver mere retvisende energimærke

08.09.2025BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du bruge en motor-diagnose på max 5 minutter?

05.09.2025Installator.dk

Grundfos lancerer ny generation af cirkulationspumper

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

30.09.2025

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.11.2025

Sted

Online + classroom

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart