Energimærkningsrapporter viser stort potentiale for energiforbedringer

Energistyrelsen har udarbejdet en status for energimærkningsordningen for bygninger. Den viser, at hvis de rentable energibesparelsesforslag i energimærkningsrapporterne gennemføres, reduceres CO2-udledningen med 149.000 ton.

Energistyrelsens kvalitetskontrol viser, at der for energimærkning af nybyggeri i 2018 er sket en fremgang i andelen af korrekte energimærkninger. .

Der blev udført over 60.000 energimærkninger af bygninger i 2018 med forslag til energiforbedringer i boligmassen. Hvis alle de foreslåede rentable forslag i energimærkningsrapporterne gennemføres, vil den samlede CO2-besparelse være mere end 149.000 tons, svarende til cirka 22.000 danskeres gennemsnitlige årlige CO2-udledning.

Energistyrelsens kvalitetskontrol viser, at der for energimærkning af nybyggeri i 2018 er sket en fremgang i andelen af korrekte energimærkninger. Andelen af korrekte mærkninger er dog fortsat lavere end for eksisterende byggeri. I 2019 vil Energistyrelsen derfor også gennemføre tilsyn målrettet denne type energimærkning.

Kvalitetskontrollen har ligeledes vist, at 77 procent af de kontrollerede mærkninger for eksisterende bygninger i 2018 fik tildelt et korrekt energimærke. Det er tæt på resultatet fra 2017, hvor 79 procent af de kontrollerede energimærkninger fik tildelt det korrekte energimærke. Energistyrelsen bemærker dog, at kvalitetskontrollen bygger på en gennemgang af 121 energimærkninger, og at der derfor er en vis usikkerhed i forhold at tage resultatet som udtryk for den generelle kvalitet af energimærkningerne.

Energimærkningsordningen skal udvikles løbende
Energistyrelsen har som følge af initiativet ’En mere robust energimærkningsordning for bygninger’ fokus på løbende at udvikle energimærkningsordningen. Som led heri arbejder Energistyrelsen på et nyt risikobaseret kontrolparadigme, som skal sikre, at flest mulige bygningsejere modtager korrekte energimærkninger, oplyser styrelsen i en pressemeddelelse.

Læs Energistyrelsens rapport: Status for energimærkningsordning for bygninger

- JKK

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

04.03.2026Installator.dk

Fart på salget af energibesparende løsninger

02.03.2026Carlog System

Sponseret

CO₂-dokumentation fra firmakørsel gjort enkel

24.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny opgraderede serie af klasse A pyranometer

19.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du bruge en motor-diagnose på max 5 minutter?

16.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

13.02.2026RN Solutions ApS

Sponseret

Plug ’N Play-lys til vaskeplads i hårdt miljø hos PROTRUCK

11.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

WORKSHOP: Bliv en mester i SCADA IGSS ved vores grundlæggende konfigurationskursus

05.02.2026Installator.dk

Nordeuropas største batteripark etableret på rekordtid

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Danvak
Gå-hjem-møde
Vandinstallationer – kvalitet, sikkerhed og materialer

Professionelle, der arbejder med vandinstallationer, står midt i skærpede myndighedskrav, stigende fokus på drikkevandssikkerhed og voksende forventninger fra både bygherrer og brugere. Danvaks fagtekniske eftermiddag giver et samlet, praksisnært overblik over netop de områder, der lige nu har størst betydning for projektering, udførelse og drift.

Dato

10.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Zenitel

Smart og sikker adgangsstyring med Zenitel Video-intercom

Dato

12.03.2026

Tid

10:00

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst