ESYLUX støtter Børnecancerfonden på EL&TEKNIK

På EL & TEKNIK-messen vil ESYLUX, udover at præsentere nyheder indenfor energibesparelse, komfort og sikkerhed, forsøge at indsamle 150.000 til Børnecancerfonden.

Producent-virksomheden ESYLUX benytter deres tilstedeværelse på det kommende EL & TEKNIK til at samle ind til Børnecancerfonden. Pengene til det gode formål vil blandt andet komme ind via sponsorater fra samarbejdspartnere og medudstillere. Første del af donationen bliver indsamlet allerede på åbningsdagen, hvor otte sponsorerede cyklister vil køre de 68, 5 kilometer fra ESYLUXs danske kontor i Kolding til Odense Kongrescenter. For hver officiel cykel, som ankommer, bliver der doneret 10.000 kr. til Børnecancerfonden.

Under messen kan de besøgende på ESYLUX-standen dyste om, hvem der hurtigst kan producere mest energi ved at trampe i pedalerne på en særlig energicykel. For hver watt cyklen producerer i løbet af messen, vil der via øre-sponsorater fra samarbejdspartnere blive indsamlet yderligere penge til Børnecancerfonden.

Vækker begejstring
”Vi vil gerne støtte et godt formål, og hvis vi samtidig kan skabe noget opmærksomhed om de produkter, vi præsenterer på messen, er vi glade,” siger Salgschef i ESYLUX Danmark Terry Goldenbeck.

Hos Børnecancerfonden er Direktør Marianne Nielsen begejstret for, at ESYLUX vil være med til at synliggøre fonden og samle penge ind.

”Jeg er utrolig glad for at ESYLUX vil hjælpe med at skabe bedre vilkår for børn med kræft og deres familier. Børnecancerfondens arbejde er alene baseret på frivillige gaver og bidrag fra enkeltpersoner, virksomheder, fonde og foreninger, så vi har brug for al den støtte vi kan få. ”

Samlet mål nedjusteret
I første omgang var det ESYLUXs mål at indsamle 250.000, men målet er siden blevet justeret, fordi det har været sværere at tiltrække sponsorer end forventet.

”Jeg tror, det skyldes finanskrisen, at vi ikke har fået så mange sponsorater, som vi håbede på. En del af de installatører, som vi kender rigtig godt har sagt, at de synes, det er et godt projekt, men i øjeblikket kører de med underskud hver måned og må skære i medarbejderstaben. Derfor lyder meldingen, at de ikke kan forsvare, at skære med den ene hånd og donere med den anden.” siger Terry Goldenbeck og understreger, at ESYLUX selvfølgelig har forståelse for den melding.

Ifølge Terry Goldenbeck er målet nu at nå 150.000 kroner – og for at være sikker på at nå det, har ESYLUX fået lov at sætte indsamlingsbøsser om ved standen og åbne for, at deltagerne på messen kan donere penge via sms.

De samlede beløb vil blive overrakt på messes sidste dag kl. 16 til Søs Fenger, som er ambassadør for Børnecancerfonden.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Inspectly ApS

Sponseret

Kvalitet i byggeriet handler ikke om mængde – men om kontrol og dokumentation

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg