ESYLUX støtter Børnecancerfonden på EL&TEKNIK

På EL & TEKNIK-messen vil ESYLUX, udover at præsentere nyheder indenfor energibesparelse, komfort og sikkerhed, forsøge at indsamle 150.000 til Børnecancerfonden.

Producent-virksomheden ESYLUX benytter deres tilstedeværelse på det kommende EL & TEKNIK til at samle ind til Børnecancerfonden. Pengene til det gode formål vil blandt andet komme ind via sponsorater fra samarbejdspartnere og medudstillere. Første del af donationen bliver indsamlet allerede på åbningsdagen, hvor otte sponsorerede cyklister vil køre de 68, 5 kilometer fra ESYLUXs danske kontor i Kolding til Odense Kongrescenter. For hver officiel cykel, som ankommer, bliver der doneret 10.000 kr. til Børnecancerfonden.

Under messen kan de besøgende på ESYLUX-standen dyste om, hvem der hurtigst kan producere mest energi ved at trampe i pedalerne på en særlig energicykel. For hver watt cyklen producerer i løbet af messen, vil der via øre-sponsorater fra samarbejdspartnere blive indsamlet yderligere penge til Børnecancerfonden.

Vækker begejstring
”Vi vil gerne støtte et godt formål, og hvis vi samtidig kan skabe noget opmærksomhed om de produkter, vi præsenterer på messen, er vi glade,” siger Salgschef i ESYLUX Danmark Terry Goldenbeck.

Hos Børnecancerfonden er Direktør Marianne Nielsen begejstret for, at ESYLUX vil være med til at synliggøre fonden og samle penge ind.

”Jeg er utrolig glad for at ESYLUX vil hjælpe med at skabe bedre vilkår for børn med kræft og deres familier. Børnecancerfondens arbejde er alene baseret på frivillige gaver og bidrag fra enkeltpersoner, virksomheder, fonde og foreninger, så vi har brug for al den støtte vi kan få. ”

Samlet mål nedjusteret
I første omgang var det ESYLUXs mål at indsamle 250.000, men målet er siden blevet justeret, fordi det har været sværere at tiltrække sponsorer end forventet.

”Jeg tror, det skyldes finanskrisen, at vi ikke har fået så mange sponsorater, som vi håbede på. En del af de installatører, som vi kender rigtig godt har sagt, at de synes, det er et godt projekt, men i øjeblikket kører de med underskud hver måned og må skære i medarbejderstaben. Derfor lyder meldingen, at de ikke kan forsvare, at skære med den ene hånd og donere med den anden.” siger Terry Goldenbeck og understreger, at ESYLUX selvfølgelig har forståelse for den melding.

Ifølge Terry Goldenbeck er målet nu at nå 150.000 kroner – og for at være sikker på at nå det, har ESYLUX fået lov at sætte indsamlingsbøsser om ved standen og åbne for, at deltagerne på messen kan donere penge via sms.

De samlede beløb vil blive overrakt på messes sidste dag kl. 16 til Søs Fenger, som er ambassadør for Børnecancerfonden.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Intelligent hændelsesstyring: Sådan sikrer softwaren industrianlæg mod dyre procesfejl og nedetid

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Installator.dk

Batterier løfter 63 A nettilslutning til 360 kW ladekapacitet

Installator.dk

Direktør stopper i kriseramt forsyningsselskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Kolding)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus