ESYLUX støtter Børnecancerfonden på EL&TEKNIK

På EL & TEKNIK-messen vil ESYLUX, udover at præsentere nyheder indenfor energibesparelse, komfort og sikkerhed, forsøge at indsamle 150.000 til Børnecancerfonden.

Producent-virksomheden ESYLUX benytter deres tilstedeværelse på det kommende EL & TEKNIK til at samle ind til Børnecancerfonden. Pengene til det gode formål vil blandt andet komme ind via sponsorater fra samarbejdspartnere og medudstillere. Første del af donationen bliver indsamlet allerede på åbningsdagen, hvor otte sponsorerede cyklister vil køre de 68, 5 kilometer fra ESYLUXs danske kontor i Kolding til Odense Kongrescenter. For hver officiel cykel, som ankommer, bliver der doneret 10.000 kr. til Børnecancerfonden.

Under messen kan de besøgende på ESYLUX-standen dyste om, hvem der hurtigst kan producere mest energi ved at trampe i pedalerne på en særlig energicykel. For hver watt cyklen producerer i løbet af messen, vil der via øre-sponsorater fra samarbejdspartnere blive indsamlet yderligere penge til Børnecancerfonden.

Vækker begejstring
”Vi vil gerne støtte et godt formål, og hvis vi samtidig kan skabe noget opmærksomhed om de produkter, vi præsenterer på messen, er vi glade,” siger Salgschef i ESYLUX Danmark Terry Goldenbeck.

Hos Børnecancerfonden er Direktør Marianne Nielsen begejstret for, at ESYLUX vil være med til at synliggøre fonden og samle penge ind.

”Jeg er utrolig glad for at ESYLUX vil hjælpe med at skabe bedre vilkår for børn med kræft og deres familier. Børnecancerfondens arbejde er alene baseret på frivillige gaver og bidrag fra enkeltpersoner, virksomheder, fonde og foreninger, så vi har brug for al den støtte vi kan få. ”

Samlet mål nedjusteret
I første omgang var det ESYLUXs mål at indsamle 250.000, men målet er siden blevet justeret, fordi det har været sværere at tiltrække sponsorer end forventet.

”Jeg tror, det skyldes finanskrisen, at vi ikke har fået så mange sponsorater, som vi håbede på. En del af de installatører, som vi kender rigtig godt har sagt, at de synes, det er et godt projekt, men i øjeblikket kører de med underskud hver måned og må skære i medarbejderstaben. Derfor lyder meldingen, at de ikke kan forsvare, at skære med den ene hånd og donere med den anden.” siger Terry Goldenbeck og understreger, at ESYLUX selvfølgelig har forståelse for den melding.

Ifølge Terry Goldenbeck er målet nu at nå 150.000 kroner – og for at være sikker på at nå det, har ESYLUX fået lov at sætte indsamlingsbøsser om ved standen og åbne for, at deltagerne på messen kan donere penge via sms.

De samlede beløb vil blive overrakt på messes sidste dag kl. 16 til Søs Fenger, som er ambassadør for Børnecancerfonden.

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup