EU-milliarder skal sætte fart på den grønne omstilling

TEKNIQ Arbejdsgiverne glæder sig over den genopretningspakke på 672,5 milliarder Euro, som Europa-Parlamentet netop har givet grønt lys.

”Det gælder om, at regeringen sammen med Folketinget hurtigst muligt får skabt klarhed over, præcis hvordan man vil bruge pengene, således at også danske virksomheder kan prioritere deres ressourcer og indsats på den bedst mulige måde til gavn for både erhvervslivet og dansk økonomi", siger Troels Blicher Danielsen, administrerende direktør hos TEKNIQ Arbejdsgiverne. Foto: Jeppe Carlsen..

Europa-Parlamentet har godkendt en ”genopretnings- og resiliens-pakke”, der skal hjælpe EU-landene med at håndtere virkningerne af coronakrisen. Pakken er på omkring 5.000 milliarder kroner.

”Det er en stor aftale, der kan få enorm betydning for den kurs, vi har sat her i Danmark – både med hensyn til at bane vejen for den grønne omstilling og for at få økonomien på fode igen efter coronapandemien. Med aftalen gør EU sit til at sætte fart på udviklingen – ikke mindst når det gælder nedbringelsen af drivhusgasudledningen og digitaliseringen af vores samfund”, siger Troels Blicher Danielsen, administrerende direktør hos TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Pakken udgør hovedparten af EU’s Next Generation-genopretningspakke på i alt 750 milliarder Euro, og pengene vil blive stillet til rådighed i form af tilskud og lån til finansiering af nationale initiativer.

Virksomhederne skal prioritere ressourcer

Det er nu op til regeringen at udforme en nærmere plan for, hvordan man ønsker at prioritere de afsatte EU-midler. Dog skal planen indeholde klimatiltag for mindst 37 procent og digitale tiltag for mindst 20 procent af budgettet.

”Det gælder om, at regeringen sammen med Folketinget hurtigst muligt får skabt klarhed over, præcis hvordan man vil bruge pengene, således at også danske virksomheder kan prioritere deres ressourcer og indsats på den bedst mulige måde til gavn for både erhvervslivet og dansk økonomi. Samtidig er det vigtigt, at planer og initiativer bygger på en bred politisk aftale”, siger Troels Blicher Danielsen.

Han mener, at pakken kan løfte den grønne og digitale omstilling, som er to områder, hvor danske virksomheder er med fremme, men også områder, hvor konkurrencen er blevet langt hårdere.

-CH

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

26.11.2025Installator.dk

Markant øget brug af vikarer

25.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Få overblik over APV og arbejdsmiljøopgaver samt reducer risikoen for produktionsstop og ulykker

24.11.2025Installator.dk

Ny app skal øge brugen af akkorder i elbranchen

24.11.2025Installator.dk

Nyt lovforslag skal styrke beredskabet i hele vandsektoren

24.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen bygger ny lokation i Kalundborg

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

20.11.2025Installator.dk

Utilfredsstillende resultater fører til ny ledelse i Nordelektro

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Opfølgningskursus

Bliv opdateret på HD60364-standarderne. Få de sidste nye ændringer med om bl.a. installationer i baderum, PoE-installationer og meget andet.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn