Europæiske ledige dropper Danmark

På trods af knap 15 millioner ledige i EU, er det kun omkring 5.000, der ønsker at flytte til Danmark for at arbejde, oplyser Dansk Arbejdsgiverforening.

De kun 5.000 ledige, der ønsker at flytte til Danmark for at arbejde, kan ikke alene dække de danske virksomheders rekrutteringsproblemer. Arkivfoto..

20.000 ledige. Så mange ønsker at flytte til de nordiske lande for at arbejde. Indsnævrer man denne landegruppe til Danmark, falder tallet til 5.000. Dette oplyses af Dansk Arbejdsgiverforening (DA), på trods af det samlede antal på omkring 15 millioner ledige i EU. Det bekymrer DA, da danske virksomheder i øjeblikket oplever massive rekrutteringsproblemer.

Ifølge den seneste rekrutteringsundersøgelse fra Beskæftigelsesministeriet havde virksomhederne 110.000 forgæves rekrutteringer i december 2020 til maj 2021. Det betyder at over 60.000 stillinger ikke endte med at blive besat. De 5.000 EU-ledige, der potentielt ville flytte til Danmark for at arbejde, udgør altså ikke et synderlig stort plaster på såret for de danske virksomheder.

Arbejdskraften kan ikke nødvendigvis hentes i udlandet

Ifølge den seneste rapport fra EU-Kommissionen over mobiliteten af arbejdskraft mellem EU-landene, bor cirka 9 millioner personer i arbejdsstyrken i EU i et andet land end deres statsborgerskabsland. De fleste bor i Tyskland, Storbritannien, Spanien, Italien og Frankrig og blot 85.000 arbejder i Danmark, hvilket udgør under én procent af den mobile arbejdskraft i EU.

Men hvad med resten af verden? Der ser det ikke meget bedre ud. Ønsker man at undersøge den europæiske jobportal, EURES, får man et magert billede på udbuddet af kvalificeret arbejdskraft. Banken, der omfatter borgere fra hele verden og ikke udelukkende EU-borgere, oplyser godt nok at næsten 23.000 mulige arbejdere ønsker at arbejde i Danmark. Men kræver man at CV’et skal være på engelsk og at de engelske talegaver er i orden, falder dette tal drastisk til omkring 8.000. Undersøger man dertil kandidaternes kompetencer, uddannelsesniveau og erfaring samt mulighed for arbejdstilladelse, begynder det ellers optimistiske billede således at falme, da man derigennem kan forvente yderligere frafald i antallet af potentielle arbejdere.

-AKJ

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

AO: Stabil start på 2026 trods vejrudfordringer

Installator.dk

Brancheorganisation: Brug for strategi for batterier og øget fleksibilitet i elnettet

Installator.dk

Ny salgschef i Schneider Electric: Skal omsætte energidata til konkret effekt

Installator.dk

Efterspørgslen på varmepumper stiger – men salget halter efter

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Installator.dk

Norlys kommer ud af 2025 med milliardtab

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Installator.dk

Grønne energiløsninger - muligheder i en tid med bump på vejen

Installator.dk

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i VVS-branchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle